Twitter hesap sahibi bulunur mu? Kolluk Hesap sahibini bulabilir mi?

21 yüzyıl insanlığına çok farklı hizmetler alanlar getirdi, gelişen teknoloji ile suç işleme alanları da genişledi. Bunlardan bir taneside sosyal medyada önde gelen platformlardan Twitter. Twitter da yapılan bazı hatalar suçlar görmezden gelinirken elbette ki bazı suçlar işlendiği zaman polis bu hesabın sahibinide bulabilir ve bulmaktadır.

Twitter’da şöyle bir yönerge vardır.

Kolluk kuvvetlerine ilişkin yönergeler

Bu yönergeler, Twitter hesapları hakkında bilgi talebinde bulunmak isteyen kolluk kuvvetleri yetkilileri için hazırlanmıştır.

Twitter, herkese açık sohbetler sunmak amacıyla kullanıcıların anında fikir oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan, gerçek zamanlı bir küresel bilgi ağıdır. Twitter, şu anda dünyada olup bitenlerden ve insanların bahsettiği şeylerden ibarettir. Olup biten anında Twitter’dan izlenir.

Bir Twitter hesap profilinde genellikle profil fotoğrafı, başlık fotoğrafı, arka plan resmi ve Tweet olarak adlandırılan durum güncellemeleri bulunur. Bunlara ek olarak, hesap sahibinin herkese açık profilinde görüntülenmek üzere konum (ör. San Francisco), bağlantı (ör. twitter.com) ve hesap hakkında kısa bir “kişisel bilgiler” bölümü ekleme seçeneği vardır. Herkes için güçlü gizlilik denetimleri sunuyoruz.

Sakladığımız bazı bilgiler otomatik olarak toplanırken, diğer bilgiler kullanıcının takdirine bağlı olarak sağlanır. Bu bilgileri saklıyor olmamıza rağmen, bilgilerin doğru olduğunu garanti edemeyiz. Örneğin kullanıcı sahte veya isimsiz bir profil oluşturmuş olabilir. Twitter gerçek isim kullanımı, e-posta onaylaması veya kimlik doğrulaması gerektirmez. Twitter’ın elde tutma politikaları konusunda daha fazla bilgiyi Gizlilik Politikamızda bulabilirsiniz.

NOT: Bir hesap devre dışı bırakıldıktan sonra, Tweetler de dahil olmak üzere hesap bilgilerine çok kısa bir süreliğine erişebiliriz. Devre dışı bırakılan hesaplar hakkında daha fazla bilgi için buraya göz atın.

Hesap sahipleri tarafından kaldırılan içerik (ör. Tweetler) genellikle erişilebilir değildir.ScopeScope farklı türde bilgileri farklı zaman periyotları için elinde tutar. Yayınlar ve yayın bilgileri yalnızca kısa bir süreliğine saklanabilir. Yayınların kullanılabilirliğiyle ilgili bilgileri Scope Yardım Merkezi’nde bulabilirsiniz. Elde tutma politikalarımız konusunda daha fazla bilgiyi Scope’un Gizlilik Politikası’nda bulabilirsiniz.

Konu bu sekildeyken tespitler nasıl yapılıyor sorusu merak ediliyor doğal olarak, şimdi bu kısımdaki ince detayları buradan paylaşmak doğru olmamakla birlikte yapılan tespitler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) desteği ile doğrulama yapılarak kesin tespit yapılır. Son kertede BTK’dan İnternet Trafik Bilgileri Verileri’ni (CGNAT) istenir ve bu veriler doğrultusunda şüpheli tespiti netleştirilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın