Personel Bilgi Sistemi Nedir ? (PB S)

PBS (Personel Bilgi Sistemi) Emniyet Teşkilatı personelinin mesleğe girişinden emekliliğine kadar olan süreçteki atama, kıdem, rütbe terfi, ödüllendirme, soruşturma, izin, sağlık vb. tüm iş ve işlemlerinin Devlet Memurları Kanunu’nun 109. maddesine (Memurlar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası esas alınarak kurumlarınca tutulacak personel bilgi sistemine kaydolunurlar. Her memur için bir özlük dosyası tutulur.) göre yürütüldüğü insan kaynakları yönetim sistemidir.

Personel kendi şifresi ile giriş yapıp özlük bilgilerini istediği zaman guncelleyebilir.

Personel Dairesi Başkanlığı tarafından 1990’lı yıllarda basit listelemeler şeklinde başlayan çalışmalar, 2004 yılından itibaren bir PolNet (Polis Bilişim Ağı) bilgi sistemi niteliği kazanmıştır.

Merkez ve Taşra Teşkilatı birimleri arasında gerçekleşen dijital bilgi akışı, iş ve işlemlerin hatasız yürütülmesi, bürokrasinin azaltılması, maliyetin en aza indirilmesi, iş gücü ve zaman tasarrufu sağlaması amaçlarına uygun olarak hazırlanmış, bütün teşkilat mensuplarının kullandığı bir sistemdir.

PBS’nin bir önceki versiyonu 10 yıldan fazla süreyle hizmet vermiştir. Bu versiyonda kullanılan teknolojinin eskimesi ve ekonomik olarak ömrünü tamamlamış olması sistemin güncellenmesini zorunluluk haline getirmiştir.

Personel Dairesi Başkanlığı Bilgi Teknolojileri Şube Müdürlüğü bünyesinde, yeni teşkilat mensubu genç bir ekip oluşturularak 2015 yılında yeni sistem hazırlanması çalışmalarına başlanmış, 15 Kasım 2018 tarihinde eski PBS kapatılarak 20 Kasım 2018 tarihinde yeni PBS sistemine geçiş yapılmıştır.

Yeni PBS ile sadece versiyon güncellemenin çok ötesinde, veritabanı, sistem ve yazılım dili olarak tamamen yeni bir bilgi sistemi hazırlanmıştır. Bu sayede daha güvenli, esnek, teknolojik gelişmelere açık ve PolNet ile uyumlu bir bilgi sistemi geliştirilmiştir.

Sistem tamamen Personel Daire Başkanlığı’nın öz kaynakları ile 20 personelin mesai saati gözetmeksizin fedakârlık, azim ve kararlılıkla yürüttüğü yaklaşık 170.000 saatlik çalışma sonucunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sırasında görevli personel hem kendisini yetiştirmiş, hem de proje yazılımına yeni katılan tecrübesiz personelin yetiştirilmesine katkı sağlamıştır. Ülke genelindeki tüm kullanıcılardan gelen talep, istek ve önerilere bağlı olarak sistemin iyileştirme ve geliştirme süreci halen devam etmektedir.

Personel Bilgi Sisteminin hazırlandığı süreçte tespit edilememiş ve test amaçlı kullanıldığı dönemde de geri bildirimi yapılmamış hatalı bir alt bileşenden kaynaklı olarak sistemin ilk açıldığı dönemde ciddi bir ‘performans – yavaşlık’ sorunu ile karşılaşılmış; sorunun tespiti ile birlikte sistem mimarisi güncellenerek sorun çözülmüştür. Veritabanı yaklaşık bin tablodan oluşan ve bünyesinde birbiri ile etkileşimli yüzden fazla modül barındıran sistem %99 verimlilikle çalışır durumdadır.

Yeni Personel Bilgi Sisteminin “.Net” teknolojisiyle geliştirilmesi ve PolNet sistem odasında kullanıma açılması nedeniyle PBS.Net ismi verilmiştir.

“İnsan Kaynakları Yönetim Bilgi Sistemi” ihtiyacını tek platformda karşılayan PBS.Net, geçmiş versiyonlardan kalan dağınık yapıdaki tüm verileri bünyesinde birleştirerek hizmete sunmaktadır. PBS.Net ile veri tabanında bulunan hatalı veriler düzeltilmiş, sistem içerisinde mesajlaşma imkânı getirilmiş, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile entegre olabilecek servis altyapısı oluşturulmuştur.

PBS.Net ile işlemlerin basit, kolay ve anlaşılır ekran tasarımları ile yürütülmesine özen gösterilmiş ayrıca modül kullanımlarını gösteren videolu – görsel yardım menüsü sayesinde kullanıcıların sistem içerisinde destek almaları sağlanmıştır.

Tamamen yenilenen ve mobil teknolojileri destekleyen PBS.Net uzun yıllar hizmet verebilecek bir altyapıya sahiptir.

PBS.Net sistemine geçişi kolaylaştırmak maksadıyla 14-15-16 Kasım 2018 tarihlerinde akıllı sınıf ortamında insan kaynakları birimlerinde görevli personele eğitim verilmiş, 18-19-20 Mart 2019 tarihlerinde de yine akıllı sınıf ortamında eğitimlere devam edilmiştir. Belirli aralıklarla ihtiyaca uygun şekilde eğitim faaliyetlerine devam ederek hizmet kalitesi ve personel memnuniyetinin artırılması hedeflenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın