Polis İçin Bitlis Çalışma Şartları

BİTLİS İLİ POLİS ÇALIŞMA SÜRESİ 4 YILDIR. ŞARK İLLERİ ARASINDA KÜÇÜK SAKİN BİR İL OLUP MERKEZİN ÇALIŞMA SİSTEMİ VE SAATİ POLİS MEMURLARI İÇİN GAYET UYGUNDUR. KİRALARİ TÜRKİYE ŞARTLARINA GÖRE UYGUN OLAN BİR İLDİR. TERCİHLERDE ÇOK TERCİH EDİLEN AZ GELEN BİR OLDUĞU DA İSTATİSTİKSEL BİR GERÇEKTİR.

Bingöl, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ildir. İl nüfusu: 281.768’dir. Bu nüfusun %67.7’si şehirlerde yaşamaktadır. İlin yüzölçümü 8.004 km²’dir. İlde km²’ye 35 kişi düşmektedir. İl merkezinin denizden yüksekliği: 1159 m.’dir.
Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yukarı Fırat bölümünde yer alan, oldukça zengin kültürel geçmişe sahip olan Bingöl topraklarında pek çok uygarlığın izlerine rastlamak mümkündür. MÖ 4000-5000 yıllarına kadar inen zengin tarihsel geçmişiyle Bingöl ve çevresi; Urartular, Asurlar, Hititler, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok devletin hâkimiyet alanı içerisinde yer almasından dolayı zengin bir tarihi mirasa sahiptir.

Merkez ilçeden ziyade ilin en eski beldeleri olan Genç ve Kiğı, ilin tarihsel birikimlerini bünyelerinde taşımaktadır. İl sınırları içinde bulunan tarihi eserlerin büyük bir kısmı Genç, Kiğı, Adaklı ve Solhan ilçesinin güney kısımlarında, Yenibaşak dolaylarında mevcuttur. Bu eserlerin bir kısmı İslamiyet öncesi medeniyetlere aitken bir kısmı da İslam medeniyetine aittir.

İlimizde İslam öncesi dönemden kalan en önemli değerler kale, kümbet, mağara ve kiliselerdir. Günümüze ulaşan bu yapılardan en sağlam olanları Genç’te bulunan Kuba kümbet kalıntıları, Kralkızı Kalesi ve Sebiterias Kalesi ve Kiğı Kalesi’dir. Yine Kiğı ve dolaylarında birkaç kilisenin kalıntıları ve çeşitli mezar taşları mevcuttur. İslam öncesi eserlerin bölgede etkin oldukları bilinen Urartular, Medler, Persler ve Romalılardan kaldıkları belirtilmektedir.

Osmanlı zamanında komşu illere bağlı olarak idare edilen Bingöl, 1936 yılında vilayet yapılmış ve Çapakçur olan eski adı şimdiki haline dönüştürülmüştür.

Yüzölçümü: 7.021 km²
Nüfusu: 388.678 (2000)
Nüfus Yoğunluğu: 55
Şehir Nüfusu: 219.511 (2000)
Köy Nüfusu: 169.167 (2000)
Yıllık Nüfus Artış Hızı: %16,33
Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı: %42,13
Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı: %-9,53
İl Trafik No: 13
İl Telefon Kodu: 434

Hakkında Bilgi
Bitlis’ in İlçeleri: Adilcevaz, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki ve Tatvan’ dır.

Coğrafyası: Bitlis ilinin topraklarının çoğu sarp ve yüksek dağlardan oluşmuştur. Önemli dağlar olan Nemrut ve Süphan’ dır.

İklimi: Karasal özellikler gösteren Bitlis iklimi, gerçekte doğunun sert ve karasal iklimiyle Akdeniz iklimi arasında bir geçiş niteliği göstermektedir. İlde kışlar soğuk, yazlar ise sıcak ve kurak geçer.

Tarihçesi: Bitlis, ismini Mekadonya Kralı Büyük İskender’ in (Alexander), şehirde bulunan kaleyi yaptırttığı komutanlarından “Bedlis’ ten” almaktadır. Geçmişi M.Ö. 2000 yılına kadar uzanan Bitlis’ te Urartu, Asur, Med, Pers, Mekadonya Krallığı, Roma ve Bizans Dönemleri’ ne ait izlere rastlanılmaktadır.

Türklerin 11. Yüzyılla birlikte başlayan Anadolu akınları sırasında önemi bir uğrak yeri haline gelen, bu tarihlerde Alpaslan ve ordularını Ahlat’ ta konuk eden Bitlis, Türklerin Anadolu’ ya açılmasında çok önemli bir rol de üstlenmiştir. 1514 yılında Osmanlıların eline geçmiştir. 1929 yılında Muş iline bağlı ilçe, 1936 yılında ise il olmuştur.

Ne Yenir: Bitlis Büryan kebabı yörenin ünlü yemeğidir. Oğlak etinden yapılan bu yemek Haziran-Temmuz-Ağustos ayları arasında yenilebilir. Uykusundan fedakarlık yapabilenler yine bu aylar arasında sabah saat 05:00′ te “avşor” adı verilen yemekten tadabilirler.

Ne Alınır: Bitlis hediyelik eşyalar bakımından da ziyaretçilerine oldukça zengin seçenekler sunar. İlçelerde halen yapılmakta olan kök boyalı rengarenk kilimler, el emeği göz nuru halılar, toprak çanak-çömlekler, Ahlat İlçemizde yapılan her biri sanat eseri olan bastonlar satın alınabilir. Ayrıca Hizan fındığı, Adilcevaz cevizi , Mutki kara kovan balı ve küp peyniri hediyelik gıda ürünlerimiz arasında en önde gelenleridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın