İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Siber zorbalıkların zirvede olduğu günümüzde İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorusu cevabı aranan büyük sorunlardan bir tanesidir.

Öncelikle alışveriş yapacağınız site güvenilir büyük siteler olsun, taklit sitelerden kaçının, satılan ürün normal değerinin çok altındaysa indirim kampanyasına vs. bakmadan dolandırıcılık ihtimalini düşünün. İade hakkınızı unutmayın Kendinize bir tişört aldınız ve küçük geldi diyelim. Yasalarla belirtilen maddelere göre satıcı kaynaklı bir sorun yaşandığında müşterinin sözleşmeyi hiçbir bedel ödemeden fesih etme imkânı bulunuyor. Böyle bir durumda 14 iş günü içerisinde beğenmediğiniz ürünü iade etme hakkınız bulunuyor. Bunlar temel bilgiler, şimdi en önemli hususa gelelim.

Sanal Kart ile alışveriş yapın, kredi kartı bilgileriniz her sitede bulunmasın bu yüzden bankaların sağladığı sanal kart ve online alışveriş limiti işlemlerini sonuna kadar kullanın. Örneğin Vakıfbank a ait Kredi kartı kullanıyorsanız mobil bankacılıktan 1 adet sanal kart oluşturun, bu sanal kartın alışveriş limiti 0 TL yapın, büyük bir siteden alışveriş yapacaksınız ve 205 TL ye bir ayakkabı alacaksınız, sanal kartın liminiti 205 TL yapın ve alışverişi tamamlayın, alışveriş sonrası limitiniz 0 olacaktı ve kredi kartı bilginiz başkasının eline geçse de her hangi bir alışveriş yapamaz.

Aşağıdaki 3 maddeyide unutmayınız.

“Mesafeli satış sözleşmesini okuyun”

Ürünü seçtiniz, ödeme yöntemini seçtiniz, artık son bir adım kaldı, ödeme yap butonuna tıklamak, O butona basmadan önce düşünmeniz gereken bir şey daha var. Mesafeli satış sözleşmesini okudunuz mu ? Eğer okumadıysanız hem haklarınızdan hem de yükümlülüklerinizden haberiniz yok demektir. 

“Güvenli ödeme yöntemini seçin”

Ödeme yaparken de sanal kart kullanmayı ve güvenli ödeme yöntemini seçmeyi unutmamak gerekiyor. 

“Cayma hakkınızı kullanabilirsiniz” 

Ürün kapınıza geldi ancak eksik veya sizin şipariş etmediğiniz bir ürün teslim edildi. İşte bu durumda sözleşmeden kaynaklı cayma hakkını kullanmanız gerekiyor. Aynı zamanda mesafeli sözleşme de tek taraflı fesh ediliyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın