Arama Nedir ? Arama Yapmanın Koşulları

Arama : Basit bir şekilde tanımlayacak olursak maddi gerçeğe delile ulaşmak icin ceza hukukunda kişilerin üzerinde, evinde veya arabasında yapılan araştırmala işlemidir diyebiliriz.

Bir suç ile ilgili yapilacak bütün aramalar (üst, esya, konut, isyeri) ancak hâkim kararıyla, gecikmede sakınca bulunan hallerde ise savcının yazılı emri ile yapılabilir, bu hususun detaylar CMK md. 119 da belirlenir.

Cumhuriyet Savcısına ulaşılamadığı hallerde ise kolluk amirinin yazılı emri ile de arama yapılabilir. Ancak, konutta, işyerinde ve kamuya açık olmayan kapalı alanlarda arama konusunda kolluk amirine yetki verilmemistir.

Bu yerlerde bir suç ile ilgili olarak yapilacak aramalar ancak hâkim veya gecikmede sakinca varsa savcının yazılı emri ile yapilabilir.

Burada özellikle bir hususu açıklığa kavusturmakta yarar vardır ki. Arama, suç delillerinin elde edilmesi veya yakalama amacıyla yapılır. Dolayısıyla arama saklı olan seylerin bulunmasına yöneliktir.Bu nedenle açıkta olan seyler bakımından arama söz konusu olmaz. Bu mantıkla hareket etmek ve bu işlemi yaparken şüpheliye veya yakınlarına maddi manevi zarar vermemek gerekir, insan haklarına saygı duymak hukukun en temel ilkelerindendir.

Bu bakımdan, üzerindeki silah görünen bir kimsenin bu silahinin alınması arama olmadığı gibi, yakalanmis bulunan kimsenin üzerinde iç kısımlara bakmaksızın sıvazlama yöntemiyle silah vb. şeylerin bulunup bulunmadığının kontrolü de arama degildir. Dolayısıyla bunlar hâkim veya savci karari olmaksizin polis tarafindan da yapilabilir.

1 geri izleme / bildirim

  1. Taşıt Arama İşlemi | Kolluk Kuvvetleri

Bir yanıt bırakın