Polis Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet

Maalesef Türk Polisinde de sıkça rastlanmaya başlayan bir hastalıktır diyabet.Tip 1 diyabet, genelde 30 yaş altı ve tamamen insülin eksikliği ile karakterizedir. Tip 1 diyabet, diğerine göre daha nadir olarak görülür. Tip 2 diyabet ise toplumun çoğunda daha sık görülmekte olup, genellikle 30 yaşından sonra ve genetik temelli olarak ortaya çıkar. Bunların zararları zamanla azımsanmayacak kadar çoğalır.

Bu hastalığı olan polis memurları Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde hastalığın seviyesine göre B veya C dilimi şartlarına girer ve dilim bildirir rapor almak istediklerinde gerekli başvuruları yapıp hastaneden raporları aldıklarında sağlık dairr tarafından inceleme yapılır ve B ile C dilimi olabilirler. Tabiki buna kurum incelemelerinden sonra karar verirler,kesin birsey yoktur.

C Dilimi

Bu dilim kapsamında tanımlanacak olan patolojilerin, organ ve sistem fonksiyonları açısından Emniyet Hizmetleri Sınıfında (gece ve gündüz) çalışmaya engel oluşturmaması gerekmektedir.

Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen, Emniyet Hizmetleri Sınıfında (gece ve gündüz) çalışabilecek iyilik haline ulaşamamış olanların durumları D dilimi kapsamında değerlendirilir.

(1) Endokrinolojik yönden;

a) Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren; diyet uygulaması, ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi ile kontrol altında tutulabilen diyabetes mellitus ve endokrin organların diğer hastalıkları, sekelleri. Komplikasyon gelişen organla ilgili olarak ayrıca değerlendirilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın