Meslek İçi Komiser Yardımcılığı Sınavına Hazırlık

Polis memurluğundan komiserliğe geçiş, yani Meslek İçi Komiserlik Alım Şartları

16 Temmuz tarihli ve 29418 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Akademisi Başkanlığı  polis Amirleri Eğitim Merkezi  Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 5’inci maddesinin 1’inci fıkrasının (a) bendi gereğince meslekte fiilen 2 yılını doldurmuş  ve 45 yaşından gün almamış lisans mezunu, kıdemli baş polis memuru, baş polis memurları ve polis memurlarının katılabileceği  ilk Derece Amirlik Eğitim Sınavı yapılacaktır.

ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

1) En az dört yıllık lisans seviyesinde ki bir yüksek öğretim programından  veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından  kabul edilen  yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

2) Başvuru tarihi itibari ile meslekte fiilen 2 yılını doldurmuş olmak.

3) Sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibari ile kırk beş yaşından gün almamış olmak.

4) Son iki performans değerlendirme puanı iyi veya çok iyi olmak.

5) Son iki yıl içerisinde kısa süreli durdurma cezası ve meslek yaşantısı içinde uzun süreli durdurma cezası almamış olmak.

6) Haklarında meslekten veya memuriyetten  çıkarma cezasını gerektirecek suçlardan dolayı adli veya idari  soruşturma yapılıyor olmamak, şartlarını haiz olması gerekmektedir.

Egm Meslekten Komiserlik Alımı yani diğer adıyla İlk Derece Amirlik Eğitimi Sınavında aşağıdaki alanlardan yanlarında yazan rakamlar kadar soru gelmektedir, şimdi bu rakamlara bakmadan önce şunu unutmayın ki yazılı sınav komiser olabilmek için çok önemlidir, yeteri kadar soru çözemezseniz mülakata göremezsiniz.

a) Polis meslek mevzuatı %30,

b) Ceza muhakemesi hukuku %10,

c) Ceza hukuku %10,

ç) Anayasa hukuku %10,

d) İdare hukuku %10,

e) Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi %10,

f) İnsan hakları %10,

g) Genel kültür %10.

Durum böyle iken güncel konuları, mevzuat bilgilerini günlük takip edip öğrenmek şart olmuştur ziraa sınava 2 ay kala çalışmaktan ziyade uzun süre boyunca düzenli çalışmak daha çabuk başarı getirecektir.

Şimdi aşağıdaki bağlantıları kullanarak sınava hazirlanabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=kusoqlu.komiserlikpro

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın