Dipten Zirveye Yükselmiş Bir Dava Adamı

03.03.2021
Dipten Zirveye Yükselmiş Bir Dava Adamı

Malcolm X: ‘Dipten Zirveye’ Yükselmiş Bir Dava Adamı (1925-1965)

Amerika’daki siyah/zenci Müslümanların sembol ismi olan Malcolm X, 19 Mayıs 1925’te ABD’nin Nebreska Eyaleti’ne bağlı Omaha şehrinde doğdu.

Yedi çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu idi. Babasının faaliyetleri, ırkçı Klu Klux Klan örgütünü rahatsız ediyordu. Bundan dolayı aile, bu örgütün baskısı yüzünden yaşadığı yeri terketmek zorunda kaldı. Göç ettiği yerde de, beyazların kurduğu Siyah Lejyon örgütünün tacizlerinden kurtulamadı.

Malcolm henüz altı yaşındayken, babası, kuşkulu bir araba kazası sonucu öldü. Malcolm on üç yaşındayken, annesi sinir krizi geçirdi ve hastahaneye yatırıldı. Bunun üzerine aile dağıldı ve çocuklar farklı ailelere verildi.

Malcolm, birkaç bakıcı ailede kaldıktan sonra Harlem’e göçtü. Burada uyuşturucu satıcılığı, hırsızlık, haraç almak, kumar gibi işlere bulaştı. Bu suçlardan dolayı birçok kere hapse girdi. Hapishane yıllarında kütüphaneden çıkmıyor ve sürekli okuyordu. Bu sırada, İslam Ulusu adlı örgütle ilişki kurdu. Hapishaneden çıktıktan sonra bu örgütün mabedlerinde görev aldı.

Acar kişiliği sayesinde bu mabedlerin üyelerinin sayısı hızla arttı.
(Sembol Şahsiyetler, Kürşad Atalar, Pınar Yayınları, İstanbul, 2014)

Yazan: Şeref Aziz Taha

You cannot copy content of this page