Kolluk Tarafından Kimlik Tespiti Yapılması

Kimlik Tespiti Yapılması

Kanuna  göre,  her  ifade  ve  sorguda  kişinin  kimliğinin  tespiti  zorunludur  (CMK 147/1-a). Kişi susma hakkına sahip  ise de, kimliğine ilişkin soruları doğru olarak yanıtlamak zorundadır.

Kişi  kimliğini  açıklamazsa,  Kabahatler  Kanunundaki  “kimliği bildirmeme  kabahati”   oluşur. Bu  halde  öncelikle  idari  para cezası verilir ve “tutularak” durumdan derhal Cumhuriyet savcısı haberdar edilir. Bu kişi, kimliği  açık  şekilde anlaşılıncaya kadar, gözaltına alınır, gerekirse tutuklanır, Kabahatler kanunu madde 40. Kişinin kimliğinin belirlenmesi halinde, gözaltı veya tutuklama haline derhal son verilir

Şayet şüpheli “başkasına ait kimlik veya kimlik bilgileri” vermiş ise, o zaman, TCK‟daki “başkasına ait kimlik veya kimlik bilgilerinin kullanılması”  başlıklı  268/1‟deki  suçu  işlemiş  olur  ve  iftira  suçuna ilişkin hükümler ile cezalandırılabilir.

Kimliğin  saptanmasında;  adı,  soyadı,  TC  kimlik  numarası,  ana baba adı, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu yer, okur-yazarlık ve sabıka durumu, uyruğu, yerleşim yeri ve diğer  irtibat  adresleri  sorulur.

Bilinmelidir ki Bunun yanında,  işi, aylık geliri, medeni hali, varsa çocuk sayısı gibi, cezanın kişiselleştirilmesine etki edecek ekonomik sorular da sorulur.

Yani Fizik kimliğin  tespiti  ise, sadece kimliği belli olmayan şüpheliler hakkında kabul edilmiştir (CMK 81).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın