Polis İçin Elazığ Çalışma Şartları

Elazığ ilimizin polis çalışma süresi 6 yıldır. Elazığ polisler tarafından çalışılacak doğu illeri arasında ilk sıralarda yer almaktadır, zira Elazığ hem güzellikleri, hem ulaşım imkanı, hem de sosyal imkanları ile polisleri cezbetmektedir. Polis ailesi ile güzel vakitleri güvenli bir şekilde Elazığ ve ilçelerinde geçirebilir. İlçelerinin çalışma süreleri 5 ve 4 yıldır.

Elazığ ili kadrosu genel olarak çakma 12-36 çalışır, 8-5 bürolar şubeler çalışır, ek görev fazla olmaz. Kiralar batı illerine göre hayli uygundur.

ELAZIĞ İLİ POLİS ÇALIŞMA SÜRESİ 6 YILDIR.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır.

Yüzölçümü: 8.455 km²
Nüfusu: 569.616 (2000)
Nüfus Yoğunluğu: 67
Şehir Nüfusu: 364.274 (2000)
Köy Nüfusu: 205.342 (2000)
Yıllık Nüfus Artış Hızı: %13,39
Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı: %28,45
Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı: %-8,77
İl Trafik No: 23
İl Telefon Kodu: 424

Elazığ birbirinden güzel doğal alanı ve tarihi yapılarıyla Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük ve gelişmiş şehirlerinden biri. Elazığ ilçeleri 11 tane olmakla beraber 534 köyü bulunuyor. Geçmişte ise birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının sebebi ise Mezopotamya’yı Anadolu’ya bağlayan kervan yollarının üzerinde yer alması. Ayrıca Elazığlılar genellikle birbirlerine ağabey ve kardeş anlamına gelen ‘gakgoş’ olarak hitap ederler.


Elazığ’da Gezilecek Yerler
Elazığ camiileri, şifalı sularıyla kaplıcaları ve birbirinden tarihi yapısıyla Doğu Anadolu’nun incisi… Elazığ turizm açısından her geçen gün gelişiyor. Gelenek görenekleriyle dikkat çekerken Elazığ yemekleri de bu şehre gitmek için yeterli sebeplerden biri. Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Harput Kalesi, Harput Ulu Camii, Meryem Ana Kilisesi, Mansur Baba Türbesi, Elazığ Kapalıçarşı gibi tarihi yapılar Elazığ’da görülecek yerler. Bunların dışında; Buzluk Mağarası, Hazar Gölü, Çirçir Şelalesi ve Hazarbaba Kayak Merkezi gibi doğal güzellikler de bulunuyor.

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Keban Barajı ve Karakaya Baraj çalışmalarında milattan önceki döneme ait çıkarılmış olan arkeolojik eserler bulunuyor. Müze; sikke salonu, halı kilim galerisi ve etnografya olarak üç bölümden oluşur. 15 bin 238 adet arkeolojik eserin bulunduğu müzede; 5 bin 310 adet etnografik, 10 bin 887 adet sikke olmak üzere toplam 31 bin 435 adet eser yer alır. Tarihe ışık tutan bu müzeyi Elazığ’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.


Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00
Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Tatil Günleri: Pazartesi
Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi giriş ücreti: Ücretsiz.

Elazığ’da Ne Yenir?
Elazığ yemekleri birbirinden farklı tarif ve sunumla dikkat çekiyor. Elazığ yemekleri denince en ünlüleri arasında cevizli sucuk olarak bilinen Orcik, ince yufkalarla yapılan Kömbet gibi lezzetler karşımıza çıkıyor. Soğuk ayran aşı olarak bilinen Harput çorbası; ceviz ve kıymayla hazırlanan İçli köfte, sarımsaklı yoğurtla servis edilen Sırın, Lobik çorbası, küncülü köfte, kibe dolması, meşhur Harput köftesi, Patile ve baklavaya takip Dolange. Bu tatlardan dilediğinizi denedikten sonra menengiç kahvesi olarak bildiğimiz Elazığ’da çedene kahvesi olarak anılan leziz kahveyi deneyebilirsiniz. Dilerseniz Elazığ’a gittiğinizde gezinize öncelikle bu lezzetleri tadarak başlayabilirsiniz.

Harput Kalesi
Urartular tarafından MÖ 8. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Harput kalesi konumu itibariyle tüm şehri görebileceğiniz bir yerdedir. Hem bu manzarası hem de eşsiz bir tarihi yapı olma özelliğiyle Elazığ’da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bir diğer adı ise Süt kalesi’dir. Rivayetlere göre yapımında su yerine süt kullanılmıştır. Elazığ araç kiralama yaparak yaklaşık 10 dakikada kaleye ulaşabilirsiniz.


Harput Ulu Camii
1156-1157 tarihinde yapıldığı tahmin edilen Harput Ulu Camii Harputlu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılmıştır. Anadolu’daki en eski Türk camileri arasında yer alan Harput Ulu Camii günümüzde halen ibadete açık. İç avlu, son cemaat yeri ve iç cami olarak bölümden meydana gelir. Mimari yapısı dikdörtgen planlıdır. Duvarları moloz taşları ile, kubbe kemerler ile minare ise tuğladan yapılmıştır. Giriş kapı üstünde vergi kitabesi bulunmaktadır. Elazığ’a 29 km uzaklıkta olan Camiiye 40 dakikada Elazığ araç kiralama yaparak gidebilir, gün içinde gidip gezebilir ve sonra şehre kolay ve konforlu dönebilirsiniz.


Elazığ Kayak Merkezi / Hazarbaba Kayak Merkezi
Elazığ’ın 2.347 metre yüksekliğindeki Hazarbaba dağında bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi, 1850 m rakımla şahane bir kış turizmi merkezi. Elazığ Kayak merkezi; kış sporuna uygun modern pisti ve cafe gibi imkanlarla eşsiz bir kış tatili vadediyor. Elazığ Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile havalimanından yarım saatte ulaşabilirsiniz. Elazığ uçak bileti baktıktan sonra yolcu360.com’a girerek uygun kiralık aracı kiralayın ve tatilin tadını çıkarın.

Elâzığ, Türkiye’nin Elâzığ ilinin merkezi olan şehir. Ülkenin en kalabalık 37. şehri olan Elâzığ’ın merkezi, 2019 itibarıyla 439.687 kişilik merkez nüfusuna sahiptir.


Elâzığ ili, MÖ 3000’li yıllarda kurulduğu sanılan, Harput kentinin ovadaki devamıdır. Bu nedenle yıllarca Harput denmiştir. Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun hâkimiyetinin Anadolu’ya kayması ile Harput’un Türk yurdu olmasında en önemli savaşın Malazgirt Meydan Muharebesi olduğunda şüphe yoktur. Nitekim Harput ve çevresi, Malazgirt Muharebesi’nden sonra Türklerin eline geçmiş olup, yörede Büyük Selçuklu İmparatorluğu’na bağlı olarak Çubukoğulları Beyliği kurulmuştur (1085). Harput’un Türkler tarafından alınmasına kadar sadece müstahkem bir kale hüviyetinde kalan bu yer, Türklerle beraber büyüyen bir şehir hâline gelmiştir. Çubukoğulları Beyliği’nin ömrü uzun sürmemiş ve ardından 1110 yılında Artukoğulları dönemi başladı. Bir müddet sonra Harput Artukluları diye bilinen bağımsız bir beylik kuruldu. Harput, 1230 yılında Moğolların eline geçmiş, 1234 yılından itibaren de Anadolu Selçuklu İmparatorluğu’nun hâkimiyeti altına girdi. 1507 yılında Safevîlerin eline geçen Harput, 1516 yılında ise Çaldıran Savaşı ile Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Mezra denilen bugünkü yerleşim yerine 1834’te taşınan Elâzığ’a 1862 yılında Sultan Abdülaziz’in tahta çıkışının beşinci yılında Kütahyalı Ahmet İzzet Paşa devrinde buraya tayin edilen Vali İsmail Paşa’nın teklifi ile Ma‘mûretü’l-Azîz Vilâyeti ismi verilmiştir. Fakat telaffuzu güç olduğundan halk arasında kısaca El-Azîz olarak söylenegelmiştir. Zaman içinde bölgeye eyalet merkezliği yapan şehre 1937 yılında Atatürk tarafından tahıl ambarı, bolluk ve bereket anlamına gelen El-Azık adı verilmiş olup, zamanla Türkçe ses uyumuna uygunluğu ve söyleniş kolaylığı nedeniyle Elâzığ olarak kullanılır olmuştur.

Harput’tan Elâzığ görünümü
Elâzığ ili, Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneybatısında, Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır. 9.153 km²yi bulan yüz ölçümü ile Türkiye topraklarının %1,2’sini oluşturmaktadır. 38°30′ ile 40°0’21” doğu boylamları, 38°0’17” ile 39°0’11” kuzey enlemleri arasında kalan il, doğudan Bingöl, kuzeyden (Keban Baraj Gölü aracılığı ile) Tunceli, batı ve güneybatıdan (Karakaya Baraj Gölü aracılığıyla) Malatya, güneyden ise Diyarbakır illerinin arazileri ile çevrilidir. İl, merkez ilçe ile birlikte 11 ilçe, 537 köy ve 709 mezra yerleşmesinden oluşmaktadır.

İklim
Geçmişte karasal iklimin hüküm sürdüğü Elâzığ, yapılan ve yapılmakta olan barajların etkisi ile ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. Bu sürecin sonucunda özellikle önceleri çok soğuk ve yoğun kar yağışlı geçen kışlar nispeten daha ılıman geçmektedir. Elâzığ, toprağı verimli bir ovaya kurulmuştur. Elâzığ’ın dağlarında Karadeniz’deki gibi geniş ağaçlıklar yoktur. Bunun nedeni, Elâzığ’ın karasal iklimi yaşamasıdır. Elâzığ belirtildiği gibi ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. Normalde Doğu Anadolu Bölgesi’nde yazlar çok sıcak, kışlar ise çok soğuk geçer. Son 10 yılda sert iklimin yumuşaması ve kar yağışında azalmasının nedeni barajlardır.

Hakkında Biraz Daha Bilgi
Elazığ’ ın İlçeleri: Ağın, Akçakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice’ dir.

Coğrafyası: Elazığ, Fırat Havzası’ nın “Yukarı Fırat Bölümü” nde yer alan bir Doğu Anadolu kentidir. İl genellikle dağlar ve ovalarla kaplıdır. İl toprakları, doğu ve güneyden, Güneydoğu Torosların batı uzantılarıyla, kuzey ve batıdan ise Keban ve Karakaya baraj gölleriyle çevrili bulunmaktadır.

İklimi: Doğu Anadolu Bölgesinin güneybatısında yer alan Elazığ İlinde bölgenin diğer bölümlerinden oldukça farklı ve karakteristik bir iklim dikkati çekmektedir. İlin gerek coğrafi konumu, gerekse morfolojik özellikleri bu elverişli durumun ortaya çıkmasında en büyük etken olmuştur. İlde karasal iklim egemen olup, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Ancak il çevresinde oluşturulan baraj gölleri, iklimde kısmen sapmalar göstermektedir.

Tarihçesi: Elazığ, Doğu Anadolu’ da tarihi Harput Kalesi’ nin bulunduğu tepenin eteğinde kurulmuş bir şehirdir. Mevcut tarihi kaynaklara göre Harput’ un en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu’ ya yerleşen Hurrilerdir. Harput ve çevresi, 26 Ağustos 1071 Malazgirt muharebesinden sonra 1085 yılında Türklerin eline geçmiştir. Çubukoğulları, Artukoğulları, Akkoyunlular ve Osmanlılar bölgede hüküm sürmüşlerdir.

Ne Yenir: Elazığ-Harput mutfağı yörenin özelliklerine bağlı olarak çok büyük çeşitlilik ve zenginlik gösterir. İlin kendine has ve kendi ismiyle anılan pek çok yemeği vardır. Bu yemekler ülkemizin bir çok yöresinde Elazığ yemeği olarak yapılmaktadır. Kellecoş, işgene, Harput köfte, taş ekmeği, peynir ekmek, fodula, gömme, ufalama, söğürtme, ışkın, pirpirim, hesüde, gaygana, pestilli yumurta, dolangel, kalbur hurması, dilber dudağı, Elazığ’ a has yemek ve tatlılardan bir kaçını örnek olarak verebiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın