Tantuni ne demek, tantuni adı nereden geliyor, tantuni tarihi

24.02.2021
Tantuni ne demek, tantuni adı nereden geliyor, tantuni tarihi

Tantuni adı nereden geliyor?

Tantuni, Mersin’le özdeşleşmiş bir yiyecektir. Kiminin ara sıcak kiminin yemek olarak kiminin de yemekten sonra bile yiyeceği türden bir yemektir.
Esasında kuyruk yağı olmayan dürüme biftek denir, tantuni denmez. Kuyruk yağı işin içine girince o zaman tantuni adını alır.

Bu adın nereden geldiğine dair kesin bir şey yok. Bir rivayete göre satıcıların kaşığa yapışan eti, tepsiye veya tencereye düşürmek için vurduğu sesten aldığı söylenir. Hikâyesi de şöyledir:


HİKAYESİ YÖRÜKLERE DAYANIYOR 

Bilindiği gibi Mersin merkezin yerlileri Araplar ile Yörüklerdir.
Hikâyeye göre bir Yörük, eti daha uzun muhafaza etmek için haşlar ve tezgâhını kurarak bir okulun yakınına tüpünü koyar.

Amacı haşlanmış eti yağda kavurarak öğrencilere satmaktır. Dürümün içine domates, maydanoz, soğan da takviye eder. Henüz isimi olmayan bu yiyeceği yapan adama öğrenciler “her geçişimizde kaşığı vurarak tan tun ses çıkartıyorsun, ne satıyorsun?” diye sorarlar.

Kaşığın çıkardığı bu yansıma sesi olan “tan tun” sesi adama ilham olur ve ondan esinlenerek “tantuni” cevabını verir.
Rivayet çoğu kimseye inandırıcı gelmemekle birlikte Mersin’de tantuni kelimesinin kökeni üzerinde en yaygın anlatılan hikâye de budur.

ARAPÇA DA OLABİLİR

Sözcük, Arapça bir kelimeden değişerek oluşmuş da olabilir. Zira bu yemeği en çok yapan Mersin olmakla beraber Antakya’da da farklı usulü vardır.
Antakya da Mersin de Arapların, özellikle Fellah adı verilen Nusayri Arapların çok olduğu bir yerdir. Keza Adana da…

Bu şehirlerin kültürü olmasından dolayı Arap kültüründen gelme olasılığı da vardır. Mersin’de tantuni ince doğranmış kuşbaşı etten yapılırken, Antakya’da satır kıymasından hazırlanır. Tavuk tüketiminin arttığı 2000’lerden sonra ucuz ve lezzetli olmasından dolayı tavuk tantuni de yaygın tüketilmektedir.

Alimsozluk.com

https://alimsozluk.com/2021/02/24/unesco-yaratici-kentimiz-kac-tane-unesco-yaratici-sehirlerimiz/

You cannot copy content of this page