Tutuklama Nedir ? Kim hangi hallerde tutuklama kararı verebilir

Kişi hakkında ne zaman tutuklama kararı verilir sorusu hakkında açıklama yapmadan önce tutuklamayi tanımlamak gerekirse Tutuklama, genellikle kişi bir suç işlediğinden şüphelenildiği zaman veya gözaltına alındıktan sonra yasal koruma ve kontrol için yapılan gözaltına alma eylemidir. Gözaltına alındıktan sonra kişi, daha fazla sorgulanabilir ve/veya suçlanabilir; tutuklama, ceza adaleti sistemindeki bir prosedürdür.

Belirtmek gerekir ki, tutuklama Ceza Muhakemesi Kanununda öngörülmüş bulunann en ağır koruma tedbiridir.

Zira bir kimsenin kendisine yüklenen suçu işleyip işlemediği kesin olarak bilinmemesine rağmen, sanki o suçtan mahkûm olmuş gibi hürriyeti kısıtlanmaktadir.

Tek yetkili: Hâkimdir, Bu nedenle, tutuklama tedbirine bir kimsenin suçu işlediğini gösteren kuvvetli suç süphesinin varlığı ve kişinin kaçması, saklanması veya kaçağı süphesini uyandıran somut olguların bulunması gerekir.

Keza süpheli veya sanığın davranışları delilleri yok etme, gizleme veya degistirme; tanık, magdur veya baskalari üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunma hususlarında kuvvetli süphe olusturuyorsa, kuvvetli suç süphesinin varlığını gösteren olguların da varlığı durumunda tutuklama kararı verilebilir.

Tutuklama yetkisi sadece hâkime tanınmıştır ve hukukumuzda tutuklama zorunluluğu bulunmamaktadır. Hâkim yukarıdaki sartlarin mevcudiyetine rağmen, tutuklama kararı vermek zorunda degildir. Bu karar hakimim takdirine bağlıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın