Pöh Polisi Nasıl Olunur

Genelde PÖH, POMEM ve PMYO ilanları yayımlanıyor ve alımlar yapılıyor. Şu an için EGM tarafından yayımlanan bir PÖH alımı yok.

Bakan Soylu artık PÖH alımlarının kurum içinden yapılacağını ifade etmişti. Meslek içi alımları hakkında şu yazımıza göz atınız.

PÖH Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

PÖH olmak için Polis Eğitim Merkezi öğrencisi olmak gerekiyor. POMEM öğrencileri, özel harekat birimlerinde görev almak isteğinde bulunabiliyor. Ayrıca EGM bünyesindeki mevcut polislerde gereken şartları taşımaları halinde PÖH başvurusu yapabiliyorlar.

PÖH olmak isteyen polisler fiziki sınavı ve mülakat sınavını başarılı bir şekilde geçmeliler. Sınavlardan başarılı olan PÖH adayları ayrıca Polis EĞitim Merkezlerinde gerekli eğitimleri alıyorlar.  

PÖH adaylarında ilk olarak yaş şartı aranıyor. PÖH adaylarının 28 yaşından gün almamış olmaları lazım.

Bunun dışında PÖH alımlarında başvuru yapmak isteyen adaylarının herhangi bir siyasi oluşuma üye olmamaları gerekiyor.

Alkol ve diğer bağımlılıklar sebebiyle tedavi görenler ile polis eğitim merkezlerinden daha önce atılanlar başvuru yapamıyorlar. 

  • Polis Özel Harekat olmak isteyen kişilerin öncelikle Polis Eğitim Merkezi’nde eğitim almış olmaları gerekir. Eğitim esnasında veya bitiminde PÖH olmak için başvuruda bulunma seçenekleri vardır.
  • Polis Eğitim Merkezi öğrencisi olma koşulu haricinde hali hazırda görevine devam eden polisler de PÖH olmak için başvuruda bulunabilir. Başvurular ise Polis Akademisi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılır. Başvuruları olumlu sonuçlanan adaylar için uzun ve zor bir süreç başlar. PÖH adayının bu süreçte fiziki yeterlilik testlerini ve mülakat sınavlarını geçmesi gerekir. Ardından PÖH adayları için düzenlenen eğitimleri başarıyla tamamlamalıdır.

Liseden mezunu PÖH nasıl olunur?” sorusu, liseden mezun olup Polis Özel Harekat’a girmek isteyen gençlerin en çok araştırdığı konulardan biri.

  • Lise mezunu olan kişilerin, PÖH olmak için öncelikle Yüksek Öğretim Sınavı’na girmeleri gerekir.
  • Bu sınavdan yeterli puanı alan kişiler, Polis Akademisi Başkanlığı Polis Meslek Yüksekokulu sınavlarına başvuru yapabilir.
  • Başvurusu olumlu sonuçlanan adaylar fiziki yeterlilik ve mülakat sınavına tabi tutulur.
  • Bu sınavlardan da başarıyla geçenlerin 2 yıl boyunca polislik yapma zorunluluğu bulunur.
  • 2 yıllık görev süresini tamamlayan kişiler PÖH alımları başladığında başvuru yapabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın