Memurun Asalet Tasdiki Nedir? Ne Zaman Asalet Tastik olur?

Aday memurluğa ilişkin düzenlemeler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 54-57 maddeleri arasında düzenlenmiştir. Bu maddeler kapsamında başarılı olan adaylar asli memurluğa atanır. Asalet tasdik aday memurluktan asli memurluğa kabul demektir. Yani göreve başlayan bir memur, örneğin polis memuru een az 1 yıl aday memur olarak çalışır yani asaleti tasdik olmamıştır, 1 yıl içerisindeki çeşitli durumlara göre memuriyertten atılabilir veya asaleti tasdik olur.

Adaylardan en geç iki yil içinde Devlet memuru olabilmeleri için olumlu sicil alamayanlarin sicil amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayi ile ilisikleri kesilir. Iliskileri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Baskanligina bildirilir.

Polis Asker Bekçi kendi disiplin yönetmeliği olan meslekler oldugundan asalet tasdik olmadan bu disiplin yönetmeliği çerçevesinde ceza alırlarsa cezanın durunumuna gore meslekten ihrac edilebilirler. Bu yüzden adayken çok dikkat etmek gerekir ki asalet tasdik olsada bu memurlarin dikkatlerini emekli oluncaya kadar korumalari gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın