Rainer Maria Milke Kimdir?

18.02.2021
Rainer Maria Milke Kimdir?

Lirik şiirin en önemli isimlerinden olan Rainer Maria Rilke 4 Aralık 1875 yılında Prag’da dünyaya geldi. Annesi soylu ve zengin bir aileden gelmekteydi. Babası ise bir subaydı. Babasının maddi olarak annesini tatmin edememesinden dolayı çift boşanmaya karar verir. 

Rilke’nin doğumu ile annesi soylu unsurunu devam ettirmek amacı ile Viyana’ya soyluların bol olduğu bir yere yerleşir. Oğlunu kendi istekleri çerçevesinde yetiştirir. yazarın ince ruhlu ve edebiyata ilgi duyması da annesi tarafından mektuplarda sıkça dile getirilmiştir.

Altı yaşına kadar annesi tarafından bir kız gibi giydirilen yazarın bu durumu ileride kadınlarla olan iletişimini etkilemiştir. Annesinin ve amcasının istediği öğrenimi almak istemeyen yazar Münih’e yerleşerek serbest yazarlık yapmaya başlamıştır. İlk dönemlerde şiire yakınlık duymuştur. Rainer Maria Rilke Lous Andreas Salome karşı tutkulu bir aşk yaşar. Yazar son dönemlerinde kaleme aldığı eserleri adeta onun ustalık eserleridir. Lösemi hastalığına yakalanan Rilke 29 Aralık 1926 yılında hayata veda eder. 

Genç yaşında yaşamını yitiren yazar eserleri ile dünya edebiyatına büyük eserler bırakmıştır. Şiirlerinin yanı sıra Malte Laurids Briggenin Notları isimli eseri de yazarın baş yapıtı olarak görülmektedir. 

You cannot copy content of this page