Dr. Mustafa Alpay kimdir?

18.02.2021
Dr. Mustafa Alpay kimdir?

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde 1966 yılında doğdu, ilk ve ortaokulu doğduğu yerde, lise eğitimini Malatya’da Endüstri meslek lisesi Elektrik bölümünde tamamladı.

Bu eğitimi sebebiyle teknik konuların etkisinde kalarak Endüstriyel Elektronik bölümünü okudu, Ulaştırma bakanlığı Devlet Demir yollarının açtığı bir sınav ile kamuda görev aldı, ancak iktisadi ve idari yönünün baskın olduğunu fark ederek, kamu yönetimine ilgi duydu.

Bir yandan çalışırken diğer yandan Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünü uzaktan eğitim ile tamamladı. Bu eğitiminden sonra geliştirdiği projeler ile doğduğu ülkeye vefa sorumluluğu çerçevesinde ticari konulara yönelerek görevinden istifa etti.

Geliştirdiği projelere gereken iktisadi sermayeyi yatırımlarına istekli insanları ortak ederek “sosyal sermaye” ile aşmayı başardı. Bir taraftan kurduğu işletmeyi yönetirken diğer yandan eğitimini ihmal etmedi, yüksek lisansı Ankara Yıldırım Beyazıt Üniv. Siyasal Bilgiler Fakültesi – Siyaset Bilimi Kamu Yönetimi bölümünde iyi derece ile tamamladı.

Bununla da yetinmeyip Yakın Doğu Üniv. Sosyal Bilimler Enstitüsü “Medya ve İletişim” bölümünü tam burslu olarak kazandı ve “Girişimci Örgütlerin Yatırım Yapma Sürecinde Bürokraside Karşılaştıkları İletişim Sorunlarını Aşmalarında Sosyal Sermayenin Aracılık Rolü” tezi ile doktor ünvanını aldı.

Alpay, aynı zamanda II. doktorasını Ankara Yıldırım Beyazıt Üniv. Sosyal Bilimler Enstitüsü “Sosyal Politika” bölümünde (Tez aşaması) devam ettirmektedir.

Sivil toplum çalışmasına da önem veren Alpay, iktisadi STK’lar olan TOBB/ Ankara LPG Sektör Meclisi ykü, MÜSİAD/ Ankara ykü ve Enerji Sektör Kurulu Ankara başkanı, ANADOLU LPG SİAD/ ykü başkan yardımcısı görevlerini yürütmektedir.
STK çalışmalarının sosyal tarafında da faaliyetleri bulunmaktadır, İNHAKDER/ İnsan Hak ve Onurunu Koruma derneği kurucu başkanı, AYBÜMDER/ Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mezunları derneği kurucu başkanı, BAKİDER / Balkan Kültürleri İttifakı derneği onursal üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Ana teması güvene dayalı ve çok ortaklı projeler yürüten Alpay 24 yılı aşkın profesyonel olarak üst düzey yöneticilik yapmaktadır. Sermayenin “Güven” boyutu üzerine çeşitli STK’lar, Üniversiteler, radyo ve TV’lerde söyleşileri, dergi ve gazetelerde ise röportaj ve makaleleri de yayınlanmaktadır.

Kuruluşunu gerçekleştirip halen yönettiği şirket, küresel krizin Dünya ve Türkiye ekonomisini olumsuz etkilediği 2008-10 döneminde, TEPAV’ın TOBB ile All World Network “2. Küresel Girişimcilik zirvesi elemelerinde 47 inci olmuştur.

Bu sonuç ile Temmuz 2012 All World Network Zirvesi ABD Harvard University’e davet edilen ilk 100 girişimci arasına seçilmiştir”. Bu etkinlik dâhilinde İstanbul’da düzenlenen programda (ABD bşk yardımcısı Joe Biden’in iştirakiyle -03 Aralık 2011) “Yönetimde Verimlilik” ödülüne layık görüldü,

Diğer taraftan;
• Ticari kumarın engellenmesi,
• Sermaye birliği,
• Fizibilite koordinasyon merkezleri,
Konularının sloganda kalmayıp uygulanabilirliğini gündemde tutarak, girişimciliğin en fazla yokluğunu hissettiği sermaye konusunda birikim tarzının “güven” ile mümkün olduğunu ısrarla gündeme getirmeye devam ediyor. Alpay evli ve iki çocuk babasıdır.

mail: siyasetbilimi2012@gmail.com

You cannot copy content of this page