Polisin Çalıştığı Yere güvenlik Kamerası Takılabilir Mi?

Bir çok memurun sorduğu olan bu sorunun cevabı muteliftir, 21. Yüzyılın vazgeçilmezlerinden olan, bir çok olayın aydınlatılmasına yardımcı olan güvenlik kameraları bazı yerlere konulması zorunlu olan aletlerdir. Örneğin ifade alma odasında bulunması zorunludur hemde ses kaydı da olması gerekir, ifade alma yönetmeliğinde bu husus geçer. Fakat nöbet kulubesinin çevresinin görür kamera koymak güvenlik açısından gerekliyken nokta içerisine kamera koymak mantığa aykırıdır. Noktada sürekli nöbetçi bulunduğundan eşyaların çalınma risklerinin bulunmadığı, dolayısıyla kameranın takılmasında zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararı olmayacağı açıkca ortadır. Kameralar ile ilgili yasal dayanak ise şu şekildedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzasıyla 2010 yılında yayınlanan 27478 sayılı resmi gazetenin 5. maddesi aşağıdaki gibidir.

  5 – Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet yürütülen mahallerin kamera ile izlenmesi uygulamaları gözden geçirilecek; hizmetin niteliği itibariyle zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararını gerçekleştirme amacı dışında insan onuru ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde kamu görevlilerinin izlenmesine imkan veren uygulamaların tespit edilmesi durumunda, bu uygulamaların önüne geçilmesi hususunda gerekli tedbirler alınacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın