Erken Emekli Olmak İsteyenlere Bilgi

Milyonlarca vatandaş emekli olmanın hayallerini kuruyor. Birçok insan daha küçük yaşlardan beri iş hayatında büyük özveriyle çalışıyor. Çalışma hayatına giren vatandaşlar, kaç yaşında olursa olsun bir gün emekli olacağının hayalini kuruyor. Kimi vatandaş erken emekli olurken kimisi de yıllarca emekli olmak için gün sayıyor. Son zamanlarda emekli olmak isteyen kişilerin en çok araştırdığı konulardan biri de erken emeklilik oldu. Erken emekli olmak isteyen kişiler, nasıl erken emekli olabileceklerinin yollarını aramaya başladı. Bazı yasalar, vatandaşların erken emekli olmasına olanak sağlıyor. Erken emekli olmak isteyenlere sağlanan yasalara baktığımız zaman, kadın ve erkekler için farklı yasalar olduğunu görüyoruz.

Sigorta girişi olan kadın, çalışma hayatına devam ederken doğan üç çocuk için borçlanma yapılarak 2160 gün yani 6 yıl erken emekli olma imkanı kazanıyor. Bu sayede, erken emekli olmak isteyen kadın 2160 gün yani 6 yıl erken emekli olabiliyor. Ayrıca engelli çocuğu olan anneler için ayrı bir özel durum söz konusudur. Engelli çocuğu olan anneler, erken emeklilik imkanından yararlanabiliyor. Engelli çocuğu olan annelerin 2008 sonrası çalışmalarına 4’te 1 oranında prim ekleniyor ve yaştan düşülüyor.
Erkekler erken emekli olmak istediklerinde askerlik borçlanmalarını kullandığında hem gün kazanıyor hem de işe giriş tarihini 1 sene geriye çekebiliyor. Sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce askerlik yapan bir kişi, askerlik süresinin isterse bir kısmını isterse tamamını satıl alabiliyor. Askerlik süresini satın aldığında işe giriş tarihi o kadar gün geriye gidiyor. Bu sayede de 1 sene önce emekli olabiliyor. Askerliği sigorta girişiniz yapıldıktan sonra yaptıysanız eksik günlerinizi tamamlamak için borçlanıyorsunuz. Ayrıca askerlikteki rütbenize göre de borçlanma gününüz değişiklik gösterebiliyor.
8 Eylül 1999 yılından daha önce sigorta girişi olanlar kişiler, erken emekli olabiliyorlar. 8 Eylül 1999 yılından önce sigorta girişi olanlar erken emekli olmak için; 3600 prim gün ödemesi ve 15 yıl çalışma şartını sağlaması yeterli olacaktır.

1999 yılından önce sigorta girişi olan vatandaşlar hem erken emekli olabilecekler hem de emekli maaşları daha sonradan sigorta girişi olanlara göre fazla olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın