Emire Eren Keskin kim, Emire Eren Keskin nereli?

16.02.2021
Emire Eren Keskin kim, Emire Eren Keskin nereli?

24 Nisan 1959 tarihinde Bursa’da doğdu.

Türkiye’de faaliyet gösteren Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu’nun kurucusu, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) başkan yardımcısı ve eski İstanbul şubesi başkanı olan avukattır.

Eren Keskin’in hakkında şimdiye dek yüze yakın dava açılmıştır.

Özgür Gündem gazetesinde yayınlanan “Dünyanın Kürt Halkına Borcu Var” başlıklı yazısında kullandığı Kürdistan sözcüğü sebebiyle 1995 yılında 30 ay hapis ve 250 milyon TL para cezasına mahkûm edilmiştir.

Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu, 12 Temmuz 2002 tarihli bir kararla Keskin’in 1 yıllığına meslekten men edilmesini kararlaştırmıştır. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, 24 Eylül 2002 tarihinde bu kararı onaylamıştır.

2002 yılında Almanya’nın Köln şehrinde devlet kaynaklı cinsel işkenceden söz ettiği konuşması nedeniyle hakkında dava açılan Keskin, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin manevi şahsiyetine hakaret ettiği” gerekçesiyle 2006 yılında Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinin 2. fıkrası gereğince hakkında 10 ay hapis cezası verilmiş, bu karar daha sonra 6 bin YTL para cezasına çevrilmiştir. Eren Keskin, “bu oyunda yer almayacağım”, “bu para cezasını ödeyerek özgürlüğümü satın almayacağım” diyerek cezasını para olarak ödemeyeceğini ve 10 ay hapis yatacağını açıklamıştır.

Bunun üzerine İnsan Hakları Derneği tarafından “Eren Keskin’le Dayanışma Ağı” adı altında düzenlenen kampanyaya 8 bin 876 kişi imza attı ve 6 bin TL bağış toplandı.

Eren Keskin ve hakkında açılan davaya yönelik Fatih Altaylı’nın sarf ettiği sözler üzerine Basın Konseyi tarafından Altaylı’ya kınama cezası verilmiştir.

Kaynak ve Tarihi: Vikipedi – 16 Şubat 2021

You cannot copy content of this page