Kripto Para ve Bitcoin Dolandırıcılığı – En yaygın 4 yöntem

Bitcoin dolandırıcılığı veya daha genel adıyla kripto para dolandırıcılığı suçu özellikle dijital paraların yaygınlaştığı son birkaç yılda artış gösteren bilişim suçları arasında girmiştir.

En klasik kripto para dolandırıcılığı suçu Bitcoin alma veya satma bahanesiyle kişilerin paralarının veya Bitcoinlerinin hileli ve hukuka aykırı yoldan ele geçirilerek maddi menfaat sağlanmasıdır. Bitcoin dolandırıcılığının en sık görülen tipi, çevresinden Bitcoin alma bahsiyle para toplayıp ancak para veren kişilere karşılığında bir şey vermemek suretiyle menfaat temin edilmesidir. Bu en basit standart dolandırıcılıktır,bunun dışında binlerce kişiyi mağdur eden dolandırıcılık ise sahte web siteleridir, insanları çeşitli reklamlarla kendisine çeken güvenilir olmauan bu siteler ücretsiz üyelik, cok para kazanın, gelecek kripto parada gibi reklamlarla insanları aldatarak kendisine çeker ve üyelik sonrası verilen paraya biraz para kazandırmış gibi yapar, sonrasında sistemdeki tüm paraya el koyarlar.

Sahte Bitcoin Borsaları ve Siteleri Üzerinden Dolandırıcılık Yapıldığı çokca görülmektedir.Bitcoin dolandırıcılığı suçu ise sahte elektronik para borsası veya kripto para sitesi üzerinden dolandırıcılık yapılmasıdır. Kripto para dolandırıcıları, bazen sahte veya taklit bir site kurup mağdurun güvenini kazanıp verdikleri BTC adresine bitcoin transferi alarak dolandırıcılık yapmaktadır.

Sahte Dijital Paralar ve CoinlerBitcoin dolandırıcıları bu suçu internette sahte Bitcoin alım-satım platformu ve sahte elektronik para borsaları kurarak online olarak işleyebilmektedir. Gerçekten dolandırıcılar gerçekte hiç var olmayan tamamen sahte bir kripto para birimi icat edip bu sahte coini internette mağdurlara tavsiye ederek bu şekilde hiç var olmayan tamamen sahte kripto paraları satarak dolandırıcılık yapmaktadır.

Uzmanlar, dijital kripto para birimi şirketlerini ve yeni kurulan şirketleri araştırırken bu şirketlerin blok zinciri desteğine sahip olduğunun, yani ayrıntılı işlem verilerini takip ettiğinin onaylanmasını önermektedir. Ayrıca bu şirketlerin gerçek sorunları çözen sağlam iş planlarına sahip olup olmadığını da kontrol edin. Şirketler dijital para birimi likiditesi ve ICO kurallarını belirtmelidir. Şirketin arkasında gerçek kişiler olmalıdır. Araştırdığınız yeni kurulan şirket bu özelliklerden bazılarına sahip değilse kararınızı daha da dikkatli değerlendirin.

En yaygın 4 dolandırıcılık yöntemi şunlar

1 Sahte Websiteleri

2 Sahte Mobil Uygulamalar

3 Güvenilir Olmayan Tweet’ler ve Diğer Sosyal Medya Reklamları

4 Sahte E-postalar

Yatırım tavsiyesi vermiyoruz, bilgilendirme amaçlı bir yazıdır. YTD.

1 geri izleme / bildirim

  1. Memur İçin Birikim Değerlendirme, BES, Borsa, Dolar,Euro,Altın, Gümüş ve Kripto Para | Kolluk Kuvvetleri

Bir yanıt bırakın