Polis GİH Nedir ? Nasıl GİH Olunur ?

GİH yani Genel İdare Hizmetleri Sınıfı ne demektir, Gih olarak görev yapan memur, genel olarak veri hazırlama kontrol işletmeni, vb. unvanlarında görev yapmaktadır. Diğer bir şekilde açıklarsak 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (GİH) kamu kurum ve kuruluşlarında yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri gören ve kanun kapsamında diğer 9 sınıfa girmeyen memurların bulunduğu sınıftır.

Polisler GİH Nasıl olur ?

Malum olduğu üzere polisler silahlı olarak görev yaparlar ve yoğun çalışma şartları altında bulunurlar, dolayısıyla zamanla çeşitli rahatsızlıkları meydana gelebilir, bu kapsamda Emniyet personeli sağlık yönetmeliğine göre dilim bildirir rapor alırlar. A,B ve C dilimine giren rahatsızlığı olan personel normal görevine ifa edebilir, silahlı bir şekilde. C diliminde bazı nüanslar vardır fakat silahlı çalışır.

Ancak görevdeki memurun D ve E dilimi hastalığı bulunması durumunda yapılacaklar, bu yönetmelikte kişi hakları yönünden düzeltilmesi gereken bir uygulama konumundadır. Öte yandan geçmiş dönemde idari mahkeme kararları ile başka bir memuriyete atanan kişilere ilişkin örnekler bulunduğu bilinmektedir.

D dilimi psikiyatrik hastalıklar arasında yer alan “kısa psikotik bozukluk” ya da “tek ya da seyrek ataklı bipolar (iki uçlu) hastalık gibi, kronisite kazanmamış ancak tekrarlama riski olan ve ne zaman tekrarlayacağı belli olmayan psikotik hastalığı olanlar için silahlı olamayan  bir memuriyet tıbben uygun olduğu gibi kişi hakları açısından da uygundur. Bu hastalığı bir kez saptananların, silahlı görevli iken hastalıklarının tekrarlaması durumunda kendileri ve yakınlarının yaşamları başta olmak üzere başka kişilerin yaşamları için de tehlikeli durumlar ortaya çıkabileceğinden kendilerine beylik silah ve ruhsatlı silah da verilmemesi uygun olacaktır.

Eş durumunda GİH ?

Eşi çakılı kadro olarak görev yapması sebebiyle, aile bütünlüğü gözetilerek GİH sınıfına geçen polisler vardır, Bu durumda olup aile bütünlüğü gözetilmeden bulunduğu ilden başka bir ile atama yapıldığında İdare Mahkemesi tarafından bu atamanın iptali gerçekleştirilerek Gih hizmetine geçmekte mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın