Çarşı ve Mahalle Bekçilerine Görevde Yükselme

Konu ile ilgili araştırma yapıldığında 1980’li yılların sonuna kadar hayatımızda yer alan sonrasında sistemden kaldırılan sokak bekçiliği sistemi geçtiğimiz yıl tekrar hayata geçirilmişti. Belirli şartları sağlayan ve eğitimlerde başarılı olan adaylar bekçi olma hakkı elde ettiği anlaşılmıştır.

Mahalle ve Çarşı Bekçileri, 2017 yılında yapılan kanunla polisliğe geçişi engellenmişti. Polis olmak için KPSS şartını yerine getirmek gerekmekte.

2017 yılında çıkan 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda geçen 13. maddeye göre; Tayin ve terfiler, bekçi kadrosuna göre değişkenlik gösterir.

Bir üst düzeye terfi almak için fiilen 3 yıl çalışmış olmak gerekmektedir. Sicilinin de temiz olması gerekir. Yalnız, buradaki yükselme bekçilik ile alakalı bir yükselmedir. Polisliğe direkt olarak geçiş bulunmamaktadır. Dolayısıyla komiserliğe de geçme şansları hali hazırda malesef bulunmamaktadır.

Ancak belirtilen usullerin değiştirimemesi gibi bir kural olmadığından önümüzdeki süreçte bekçilere polislik yolunun açılması ihtimaller arasında yer alıyor. Konunun önümüzdeki yıllarda gündeme alınacağı değerlendiriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın