Polislikte ve Polislik Başvurusunda Askerlik Durumu (Bakaya,Tecilli,10 Yılı Doldurma…)

Polislerin Askerlik Yapma Durumu Ne Zaman Kaldırıldı ?

2011 yılı öncesinde polis olan Emniyet Teşkilatı personelleri de askerlik hizmetini yapmakla yükümlü idiler. Mantıken düşündüğümüzde askerlik görevini ifa eden TSK personeli ile Emniyet Teşkilatı personeli de vatan savunmasında yer almaktadır. Bu sebeple 5/2/2011 tarihli ve 6109 nolu kanunla bu durum değiştirildi. Ve fiili olarak 10 yılını dolduran Polislerin Askerlik Yapma Durumu tamamlanmış oldu ve askerlikten muaf olurlar.

Polis Alım Başvuru Şartlarında Askerlik Maddesi Nasıl Belirtilmiştir ?

PAEM: Eğitim-Öğretim dönemi başladığında (intibak eğitimi dahil) adayların silah altında bulunmamaları gerekmektedir. Bu nedenle; şahsen başvuru esnasında erkek adaylar 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince askerlikle ilişiğinin bulunmadığına dair belge ibraz etmek zorundadırlar.

POMEM,PMYO,PÖH: Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

PAEM & (POMEM,PMYO,PÖH) noktasında askerlik arasındaki farkı akademinin başvuru şartlarında yayınladığı hali ile üst kısımda gördünüz.

Bakaya Kalan Polisliğe Başvuru Yapabilir Mi ?
Bedelli askerlik zamanın da bakaya kalanlara bir kez hak tanınmasından sonra ‘BAKAYA’ kelimesi nedir diye merak uyandırmaya başladı. Fakat bizim için önemli olan nokta bakaya kalan birinin durumunun ne olacağıdır.

Bakaya Kalan Biri Polis Olabilir Mi ? Bakaya kalma durumu ile akademinin net bir açıklaması bulunmamaktadır. Sadece;

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak maddesi bulunmaktadır. Bu maddeye göre eğer bakaya kaldığımız zaman silah altında bulunuyorsak başvurunuz kabul edilmeyecektir, fakat aksi bir durumsa başvurunuz da sıkıntı olmayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın