Maddi Hasarlı Trafik Kazası Sonrasında Yapılacak İşlemler

Meydana gelen kaza eğer yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası ise olay yerine trafik ve kolluk kuvvetlerinin gelmesi gerekmektedir.Yani kaza eğer polis sorumluluk bölgesinde meydana gelmişse kazaya trafik polisi ve karakol polisi bakacaktır.

Trafik polisleri tarafından kaza yeri ve kazaya karışan araçların fotoğrafları çekilerek kaza tespit tutanağı ( kaza raporu ) hazırlanacaktır.


Trafik polisleri kazanın meydana geliş şeklini ve trafik kurallarını dikkate alarak kusur oranlarını belirleyecek ve hazırladıkları kaza raporunu adli evrağa eklenmek üzere karakol polisine teslim edecektir.


Evet meydana gelen bu kazada yaralanmada varsa Taksirle yaralama’dan adli işlem başlatılır ve duruma göre araç kullandığınız için müşteki-şüpheli ifadeniz alınabilir.


Maddi hasarlı kazada eğer taraflar arasında anlaşıyorsa trafik polisine ihtiyaç duymadan kaza tespit tutanağını kendileri doldurabilir.

Yaşanan bu maddi hasarlı trafik kazasından dolayı kusur %100 karşı tarafa verilmişse aracınızı sigortanızın hizmeti dahilinde ücretsiz çekici bulunuyorsa en yakın servise çektirip ;

kaza raporu
kaza fotoğrafları
sizin ve karşı tarafın ruhsat ve ehliyet fotokobilerini de teslim ettikten sonra dosya açtırabilirsiniz.


Açılan hasar dosyası için 2 gün içinde aracın bulunduğu servise exper gelecek , aracı ve evrakları da inceleyerek servis tarafından onarım için verilen teklifi de dikkate alarak sigorta şirketine sunmak üzere ön rapor hazırlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın