Banker Maho Kimdir, Banker Bilo Kimdir?

08.02.2021
Banker Maho Kimdir, Banker Bilo Kimdir?

Ertem Eğilmez’in 1980 yapımı Banker Blo filmi kült yapımlar arasında yer alır. Başrollerini İlyas Salman ve Şener Şen’in oynadığı ‘Banker Bilo’ filminde, Maho (Şener Şen), Almanya’ya gitmek isteyen köylüsü Bilo (İlyas Salman) ve yöreden birçok kişinin parasını alır. Maho’nun vaadi onları Almanya’ya götürme şeklindedir.

Fakat onları Almanya’ya değil, İstanbul’a götürür. Hatta Münih’e geldiğini sanan Bilo, İstanbul’u camilerini görünce “Maşallah, dini bütün kardeşlerimiz Münih’in her tarafını camiyle donatmış” sözü unutulmaz bir sahnedir.

Kamyon kasasında yapılan yolculuktan sonra Bilo ve İbo (Nizam Ergüden) Almanya’ya değil de İstanbul’a geldiklerini öğrenirler fakat iki arkadaşın yolları ayrılır.

İNTİKAM VAKTİ GELİR

Hikayede Bilo masumiyeti sembolize eder. Sürekli kandırılan olur. Öyle ki sevdiği kızı bile Maho’ya kaptırır. Yıllar sonra Maho ile Bilo’nun yolları tekrar denk gelir.

Bilo, sürekli kandırılarak adeta sahtekarlığı öğrenir. Bundan sonra Maho, Bilo ile hesaplaşır, uğradığı haksızlıkların intikamını alır. Maho’nun tüm malvarlığı, fabrikaları, hatta karısı bile Bilo’nun olur.

Bilo artık zengin bir bankerdir ve Banker Maho olan şirketin adı Banker Bilo olur.

You cannot copy content of this page