Türk ceza kanununda yakalanan kişinin kanuni hakları nelerdir?

Görevi başında bulunun bir kolluk kuvveti bu konuya hakim olmalıdır, zira kolluk personeli yakaladığı kisiye aşağıdaki kanuni haklarını hatırlatmak zorundadır.

1 Kimliğinizle ilgili sorulara dogru cevap vermek zorundasınız. Kimliğinizle ilgili bilgileri vermemeniz veya yanlış bilgi vermeniz suç teşkil edecektir.

2 isnat edilen suç hakkında açiklamada bulunmama, yani susma hakkına sahipsiniz.

3 Yakalandığını ve/veya gözaltina alındığını yakınlarınıza haber verme hakkınız vardır. Haber vermek istediğiniz yakınınıza veya belirlediğiniz bir kişiye veya yazılı olarak karsi çıkmadığınız takdirde büyükelçiliginize/konsoloslugunuza durum derhal bildirilecektir.

4 Aleyhinize varolan süpheleri ortadan kaldirmak için lehinize olan hususlari öne sürebilirsiniz.

Avukat isteme görüşme hakkınız vardır, avukat tutacak durumunuz yoksa, baro tarafından tayin edilecek bir müdafiîn hukukî yardımından yararlanabilirsiniz.

Müdafi ile görüşme ve konuşma hakkınız vardır. Müdafiîniz, ifade alma esnasında hazır bulunabilir.6) Yakalamaya, gözaltına alma işlemine yahut da gözalti süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhuriyet savcısının yazılı emrine karşı, hemen serbest bırakılmanızı sağlamak için sulh ceza hâkimine başvuru yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın