Polis Okuluna Hangi Birimler Gelir

PMYO veya POMEM öğrencilerinin çok merak ettiği bir konudur, öğrencilik devam ederken okula bazı birimler gelir ve kendilerinde çalışabilecek personelleri seçmek için mülakat yaparlar. Bakınız genelde bu birimler öğrenci seçmek için gelir; KOM, İSTİHBARAT,SİBER, CUMUR BAŞKANLIGI KORUMA, KORUMA ŞUBE, PÖH VE TEM dir. Bu şubeler gelmeden önceden duyurusu öğrencilere yapılır ve öğrenciler başvuruda bulunurlar.

KOM: Açık adıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü dür. Bünyesinde Mali, Narkotik, Silah vs. Bürolarını barındır. Her türlü kaçakçılık olayına(sigara, telefon, cinsel ilaçlar, alkol, çok pahalı olan ilaçlar, tarih eser gibi )vb. bir çok kaçakçılık olayına, bunun yanı sıra mafya ya, silahlı ve silahsız örgütlerle ve evrakta sahtecilik yapan kişilerle de kom şube ilgilenir. Kom şubenin tüm personeli sivil çalışmaktadır.

İSTİBARAHAT: Açık adıyla İstihbarat ekiplerimiz istihbarı bilgi toplamak için, izleme, dinleme ve takip gibi işleri yaparlar. Yeri geldiği zaman günlerce, haftalarca simit satan bir abimiz, yeri geldiğince lokantada aylarca garsonluk yapan bir arkadaşımız olabilir. Tam anlamıyla sivil giyinmeyi halk arasında Kamufle olmayı çok iyi bilen kişilerdir.

SİBER: Açık adıyla Siber Suçlarla Mücadele adı altında hizmet veren şubemiz bilişim sistemlerine yönelik işlenen suçlarla mücadele etmektedir.

CUMUR BAŞKANLIGI KORUMA: Açık adıyla Yeni gelen sistemle Cumhurbaşkanlığı biriminin kaldırılması ile bu birim ülkemizin başkanını korumak için görevlendirildi. Aslında pek bir değişiklik oldu denilmez. Bu birimin görevi Başkan’ın gitmesi gereken bir yer olduğunda, o bölgede güvenlik tedbirlerini almakla ve diğer koruma birimleri ile Başkanın korumalığını yapmaktadırlar.

KORUMA ŞUBE: Açık adıyla Koruma şubede iki şekilde çalışanlar vardır. Bir kısmı sabit noktalarda görevlidir. Bir kısmı ise yakın korumalık yapar(müdüre,müdür yardımcısına,başsavcı vs. gibi).çalışma şekilleri ise ilden ile göre değişiklik gösterir, genelde 12-24 çalışır, sürgün yeri olarak bilinir.

PÖH: Açık adıyla Polis Özel Harekat birimi ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasi ve hukuki temel anayasal düzeninin yıkılmasına ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü bozmaya ve Cumhuriyetin temel niteliklerini değiştirmeye yönelik baskı, cebir, şiddet, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerini kullanan terör örgütlerinin, meskun veya kırsal kesimde etkisiz hale getirmek, rehin aldıkları kişi, uçak, araç ve yerlerinden kurtarmak için ani müdahale, pusu, keşif, baskın ve operasyon yapmaktır.

TEM: Açık adıyla Açık adıyla Tem açılımı terörle mücadele anlamına gelmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere şehir içerisinde ki terör yapılanmaları ile mücadele eden birimimizdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın