MSÜ nedir? Kimler MSÜ sınavına girebilir?

05.02.2021

Milli Savunma Üniversitesi – MSÜ Nedir?

Milli Savuma Üniversitesi Nedir?

Milli Savunma Üniversitesi 31 Temmuz 2016 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuş askerî yükseköğretim kurumudur.

14 Kasım 2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile MSÜ akademik birimleri aşağıdaki gibi teşkil edilen bölümler:

  • Harp Okulları: Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okulu
  • Meslek Yüksek Okulları: Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu.
  • Enstitüler: Kara Harp Enstitüsü, Deniz Harp Enstitüsü, Hava Harp Enstitüsü, Müşterek Harp Enstitüsü, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü, Hezârfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü, Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü ve Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü şeklindedir.

MSÜ bünyesinde bulunanlar Harp Okulları sırasıyla;

Ankara’da Kara Harp Okulu, Tuzla’da Deniz Harp Okulu, Yeşilköy’de Hava Harp Okulu, Balıkesir’de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Yalova’da Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, İzmir’de Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Ankara’da Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu yer almaktadır.

2021 MSÜ’ye Kimler Başvurabilir ve Başvuru Şartları Nelerdir?
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınmaktadır.
  • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları çin en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kız öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kız öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları gerekmektedir.
  • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2021 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2019 ve 2020 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar).
  • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak.

You cannot copy content of this page