MSÜ Mülakat Aşamaları Nelerdir?


Milli Savunma Üniversitesine giriş yapabilmek için öncelikle farklı aşamaları geçmeniz gerekmektedir. İlk aşama ÖSYM tarafından düzenlenen MSÜ sınavı olmaktadır. Yazılı sınavda çoktan seçmeli sorular sizleri bekliyor olacaktır. MSÜ sınavından taban puanı alan kişiler yine ÖSYM’nin düzenlediği YKS kapsamındaki TYT ve AYT sınavına girerler. Burada AYT bölümünden giriş yapacağınız fakülteye uygun puan yapmanız gerekmektedir. Örnek olarak Deniz Harp Okulu veya Hava Harp Okulu AYT bölümünde sayısal puana sahip olan öğrencileri alabilmektedir. Sizden istenilen puanı aldıktan sonra adaylar arasında puana dayalı bir sıralama oluşturulur ve belirlenen kontenjan dahilinde adaylar mülakatlara çağırılırlar.

Yazılı mülakatları geçen adayları sırasıyla FYT yani Fiziki Yeterlilik Testi ve sözlü mülakat beklemektedir. Fiziki yeterlilik testi üzerinde daha önceden duyurulmuş parkur üzerinde size verilen süre içerisinde puan toplamaya çalışırsınız. Yazılı sınavın %25’i, FYT’nin %25’i olmak üzere puan ortalamanız alınır. Son mülakat aşaması ise en çok puan getiren aşamadır. Sözlü mülakatta puan ortalamasına %50 katkı vardır. Dolayısıyla sözlü mülakattan alacağınız puan kaderinizi belirleyebilir. Sözlü mülakatta heyet karşısına çıkar ve size sorulan sorulara cevap verirsiniz. Ardından yazılı, fiziki ve sözlü mülakatların belirttiğimiz yüzdelerde ortalamaları alınarak sizin başarı sıranız belirlenir. Bu başarı sırasına göre de okula giriş yapabilirsiniz.

Sözlü Mülakatta Nelere Dikkat Edilir?
Karşınızda olacak komisyon sizi karşılarına alarak bazı özelliklerinizi kontrol etmektedir. Daha önce farklı alanlarda sözlü mülakat tavsiyelerinde bulunmuştuk. Buradan yola çıkarak kısa bilgi verecek olursak sözlü mülakat aşamalarında mutlaka kendinize güvenin yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda duruşunuza ve giyiminize özen göstermelisiniz.

1 geri izleme / bildirim

  1. MSÜ Mülakat Aşamaları Nelerdir? - ÂLİM SÖZLÜK

Bir yanıt bırakın