Subaylar ve Polisler Saç Uzatabilir Mi?

Polisler için geçen yıl bir duyuru yayınlanmıştı, Her türlü sakal ve bıyık ile uzun saç bırakılmayacaktır. Ancak görevin özelliğine göre belirli konularda görev yapan personele en üst birim amiri tarafından saç, sakal, bıyık için aşırıya kaçmayacak şekilde yazılı izin verilecektir.”
bu şekilde yapılan duyuruda tabiki gerekli revizeler yapıldı, fakat genel olarak sivil çalışan polisler tabiki saç ve sakal uzatabilir ve uzatmaktadırlar. Resmi görev yapan polisler günlük traş olur.

ürk Silahlı Kuvvetleri içerisinde de yönetmelik mevcuttur ve bu yönetmeliği göre;
“Madde 83 – a) Erkekler :

Erbaş ve erlerin (uzman erbaş ve uzman jandarma dahil) saçları; üstte 6 cm. yanlarda ise 2 cm. olacak ve kulak üstüne düşmeyecek şekilde tıraş edilir. Subay, askerî memur, astsubay ve askerî öğrenciler; şapka, bere veya kep giydikleri zaman saçları dışarı taşmayacak şekilde tıraş olurlar.

Subay, askerî memur, astsubay ve askerî öğrenciler ile erbaş ve erler (uzman erbaş ve uzman jandarma dahil) her gün sakal tıraşı olacaklar ve şapka, bere veya kep içinde kalan saçlar; göze çirkin gözükmeyecek şekilde taranmış olacaktır.(3)”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın