Modernizmin ve Sekülerizmin Aile Üzerindeki Olumsuz Etkisi

04.02.2021
Modernizmin ve Sekülerizmin Aile Üzerindeki Olumsuz Etkisi

Modernizmin ve Sekülerizmin Aile Üzerindeki (Olumsuz) Etkisi

“Modernizm”, en genel anlamıyla, geleneksel anlayış, yapı ve kurumların yerini, yeni anlayış, yapı ve kurumların almasıdır.

Modernizmin temel unsurlarından biri olan ve “dünyevîleşme” anlamına gelen “sekülerizm”, aslında insanlığın ilk dönemlerine kadar uzanan ortak bir sorunudur. Çünkü “dünyevîleşme”, dünya-âhiret dengesinin bozularak, insanların neredeyse sadece dünya hayatını merkeze aldığı bir durumu ifâde etmektedir.

Modernizmin ve sekülerizmin olumsuz etkileri, sağlıklı aileleri de tehdit etmektedir.

Modernizmin ve sekülerizmin aileye verdiği zararlar:

a) Bireyselleşme: Aile üyelerinin birbirleriyle bağlarını ve ilişkilerini koparmaları doğru değildir. Batılı ailelerde bunlar neredeyse tamamen kopmuştur. Karı-koca genellikle ayrı yaşamakta, çocuklar ya annesinin ya da babasının yanında kalmaktadır.

b) Evin otelleşmesi: Kadınların da iş hayatına atılmaları nedeniyle ailedeki sıcak hava bozulmakta, çocuk yuvalarına gönderilen yavrular, ana-babanın ilgi ve sevgisinden mahrum kalmaktadırlar.

c) Değerlerin aşınması: Modernleşme, sekülerleşme ve yoğun kentleşme, toplumsal/ahlâkî değerleri aşındırmakta, nikahsız beraberlikler artmaktadır.

(Kur’an’a Göre Mutlu Aile, Arzu Arıkan, SEKAM, İstanbul, 2017)

YAZAN: ŞEREF AZİZ TAHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page