Şüpheden Sanık Yararlanır ?

Ceza hukunun sanık için geçerli olan bu kuralının anlamı nedir? Neden böyle bir kural var ? Bakınız şüpheden sanık yararlanır ilkesi, uluslar arası hukuka uygun olan, ceza yargılamasında hukukunda geçerli olan ve mevzuatımızda yazılı olarak hükme bağlanmamış bulunan bir ispat kuralıdır.

Bu kurala göre, bir suç işlediği iddiasiyla yargılanan kimse hakkında mahkûmiyet kararının verilebilmesi için, o kimsenin o suçu işlediğinden yüzde 100 oranında kesin olması, ispatlanmış bulunması gerekir.

Tabiki bu noktadaki yüzde 1’lik şüphe dahi, sanığın beraat etmesine yol açar.Böylece masum bir kimsenin cezalandirilmasindansa, suçlu bir kimsenin serbest bırakılması daha üstün tutulmaktadır. Unutulmamalıdır ki masum hiç kimse işlemediği bir suçun cezasını çekmemelidir.

Hep verilen şu örneği verecek olursak, jüri sisteminin bulundugu Amerika Birlesik Devletleri’nde jürinin tek görevi, sanığın suçu işleyip işlemediği konusunda, yani ispat hususunda karar vermektir.

Jüri 11 üyeden olusmaktadir ve bir kimsenin suçu isledigine karar verilebilmesi için 11 üyeden, 11’inin de sanigin suçu isledigine kanaat getirmesi gerekir. 10 üye sanigin suçu isledigi; ancak bir üye islemedigi yönünde oy kullandigi takdirde, sanığın beraatina karar verilir. Buda suçsuz bir kimsenin haksızlığa uğramaması için konulmuş bir kuraldır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın