Hukukta neden hep sanık haklarından bahsediliyor, sanık hakları korunuyor?


Bu konuda ceza yargılamasının tarihsel süreç içinde geçirdigi gelişime bakarsak, sanıklara işkence yapmasını dahi kabul edip, işkence sonucu kişi suçluysa zaten ikrar eder düşüncesinin hâkim oldugu bir dönemden geçtiginden, zaman içinde sanık haklarına önem verilerek, adil bir yargılama yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç belki de hukuktaki en güzel karardır, zira insanlar islemedikleri suçu işkence ile kabul edip yıllarca islemedikleri suçun cezasını çekmiş, gerçek suçlular ellerini kollarını sallayarak gezmişlerdir.

Bir süre sonra ise ceza yargılamasının son dönemlerinde artık magdur haklarının ihmal edildiği fark edilerek, modern kanunlarda bu konuya da gerekli önem verilmistir.

Yeni kanunumuz bakımından da magdur hakları konusunda bazı iyilestirmelerde yapılmıştır.


Örnek verecek olursak artık magdurlar da cumhuriyet savcısından belge örnegi isteyebilecek, vekili yoksa baro tarafından kendisine bir avukat görevlendirilmesini talep edebilecek, savcının takipsizlik kararına itiraz edebilecek, davaya katilabilecek ve temyize başvurabilecektir. Bu haklar CMK 234. Maddede geçen maddelerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın