Aile

25.01.2021
Aile

Aile

Bazı yazarlar, ilk toplumlarda kadınlar ile erkekler arasında serbest bir cinsel ilişki dönemi olduğunu ileri sürseler de, bu iddia, sonradan yapılan araştırmalar tarafından çürütülmüştür. Tarih boyunca hiçbir zaman ailesiz bir toplum olmamıştır.

Marksizm de, ilk toplumlarda ailenin olmadığını; ailenin, bireysel mülkiyetin gelişmesine parelel olarak ortaya çıktığını ileri sürmüştür. Oysa aileyi sadece mülkiyete bağlı bir kurum olarak görmek mümkün değildir.

Rusya ve Çin’de yapılan devrimlerden sonra, bir burjuva kalıntısı sayılan ve kendiliğinden ortadan kalkmayan ailenin tasfiyesine girişilmiştir. Rusya’da Kolhoz Projesi, Çin’de de Komün Programı çerçevesinde, kadınlar ile erkekler rastgele cinsel ilişkiye sevk edilerek babalık, doğan çocuklar da hemen annelerinin elinden alınıp diğer emzikli kadınlara verilerek annelik duygusu yok edilmeye çalışılmış, ama başarılamamıştır.

Rusya üç, Çin de on iki yıl zorladıktan sonra bu uygulamalardan vazgeçmiştir. 1970 sonrasında, her iki ülkenin anayasalarında da, “Aile, toplumun temelidir” ilkesi yer almaya başlamıştır.
(Kur’an’a Göre Mutlu Aile, Arzu Arıkan, SEKAM, İstanbul, 2017)

Yazan: Şeref Aziz TAHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page