Polislikten Askeriye, Jandarmaya veya Başka Kuruma Geçiş

Bir çok polisin merak ettiği polisin kurumlar arası geçiş konusu herhangi bir sınav ile olmamaktadır. Bu hususta 657 sayılı Devlet Memurları kanununda veya yönetmeliklerde açık bir hüküm’de bulunmamaktadır. 

Öncelikle Polislikten Askeriyeye doğrudan geçiş söz konusu değildir. Polislikten naklen atama ile diğer kurumlara geçiş sağlanabilir.

Polis Memurlarının naklen atanması için yapılacak işlemler kısaca şu şekildedir, PMYO mezunları için 4 yılını doldurmuş olmak ve şark hizmetini bitirmiş olmak gerekmektedir. Sonrasında sizi isteyen bir kurum bulmanız gerekiyor. Geçmek istediğiniz kurum valilik-nüfus müdürlüğü-kaymakamlıklar-sivil savunma vb gibi kurumlardaysa yazışmalar daha hızlı ilerler, nihayetinde Emniyet Genel Müdürlüğü muvafakat verir ise geçiş sağlanır.


Peki Kurumlar arası naklen geçmek için işlem Basamakları Nelerdir?

1- Naklen geçmek istenen kuruma dilekçe verilir, Başvuru dilekçesinde, hangi kurumda çalıştığı, unvanı, sicil numarası, toplam hizmet süresi, öğrenimine yer vermelidir. Eğer belli bir ile ve unvana naklen atanmak istiyorsa bu hususa dilekçesinde de yer vermelidir. Kurum bu başvuruya olumlu yanıt vermek zorunda değildir. Takdir hakkı tabi ki vardır.

2- Geçiş yapılmak istenen kurum geçişi kabul eder ise, bu halde, çalıştığınız kuruma muvafakat konusu sorulacaktır.

3- Çalıştığınız kurumun muvafakat vermesi gerekmektedir. Kurumun muvafakat vermesi zorunlu değildir. Ancak muvafakat verilmeme işleminde hizmet gereklerine uygunluk olmadığı düşünülüyorsa, dava konusu edilebilir. Şunu belirtmek gerek ki EGM son zamanlarda kolay kolay muvafakat vermiyor.

4- Tüm zorluklara rağmen EGM Muvafakat verilirse, yeni kurum atama yapar.

5- Atamayı yapan kurum, çalıştığınız kuruma ilişik kesme yazısı yazar.

6- Çalıştığınız kurum, ilişiğinizi keser. Size tebliğ edilir. Siz de tebliğ ettikten sonra, kurumdan ayrılır ve diğer kuruma başlarsınız. Bu zorlu bir süreçtir, yüzlerce memur başvursa da çok az bir kısmı istediğine ulaşır.

1 geri izleme / bildirim

  1. BAŞKA KURUMA GEÇİŞ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ | Kolluk Kuvvetleri

Bir yanıt bırakın