Velevki Sanık kaçtı, dava biter mi?

Bu konuda şunu belirtmek gerekir ki, mahkemeye gelen sanık kaçar veya ara vermeyi izleyen oturuma gelmez ise, önceden sorguya çekilmis ve artık hazır bulunmasına mahkemece gerek görülmez ise, dava sanığın yokluğunda bitirilebilir. Bu husus CMK 194/2 maddesinde geçer.


Sanığın yokluğunda duruşma yapılamamasının bir istisnası da, suçun yalnız veya birlikte adli para cezasını veya müsadereyi gerektirmesidir. Bu durumda, sanik gelmese bile durusma yapılabilir. Bu husus da CMK 195 de geçmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın