Tutuklama Nedir ?Tutuklama Hali Hangi Hallerde Sona Erer ?

Bu başlığa geldiyseniz Kolluk Kuvvetleri olarak bizim bilgiye önem veren kullanıcımız size şöyle izah edelim, Tutuklama, genellikle kişi bir suç işlediğinden şüphelenildiği zaman veya gözaltına alındıktan sonra yasal koruma ve kontrol için yapılan gözaltına alma eylemidir. Gözaltına alındıktan sonra kişi, daha fazla sorgulanabilir ve/veya suçlanabilir; tutuklama, ceza adaleti sistemindeki bir prosedürdür. Tutuklama Hali Hangi Hallerde Sona Erer sorusunun cevabını 3 madde ile izah edelim.


1- Savcılığın tutuklu şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar vermesi ile, tutuklama hali son bulur.
2 -Soruşturma evresinde Cumhuriyet Savcısısın CMK Madde 103/2 deki re’sen serbest bırakması ile, tutuklama hali son bulur.
3- Yetkili mercilerce verilen tutukluğun kaldırılması yani tahliye kararları ile, tutuklama hali son bulur.

CMK madde 102/1 ‘ de Kanun en çok tutukluluk süresi olarak en çok 1 yıl kabul etmiştir. Sulh ve Asliye Ceza Mahkemelerinde uygulanan bu süre zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek 6 ay daha uzatılabilir.


CMK madde 102/2’ye göre ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçlarda, tutukluluk süresi en çok 2 yıldır. Zorunlu hallerde uzatma yapılabilir ve uzatma süresi toplam 3 yılı geçemez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın