Susma Hakkı Nedir ?

Bu başlığa geldiyseniz Kolluk Kuvvetleri olarak bizim bilgiye önem veren kullanıcımız size şöyle izah edelim, Evrensel ve geleneksel ceza yargılaması kavramlarından biri olan ve kişinin kendisini suçlamaması hakkı olarak ifade edebileceğimiz susma hakkı her şüpheliye bildirilmesi gereken temel bir haktır.

Anayasa’nın 38. maddesinin 5. fıkrasına göre, “Hiç kimse kendisini ve kanunda gösterilen yakınlarını suçlayan bir beyanda bulunmaya veya bu yolda delil göstermeye zorlanamaz.” şeklinde belirtilmektedir bu hak.


Tabiki bu hakkın kendisine bildirilmesi zorunludur. Bu husus CMK147/1-e, ve Yakalama yönetmeliği 23-e maddelerinde belirtilmiştir. Bu hak kişiyi, kendi aleyhine suçlamada bulunma tehlikesinden korumak için kabul edilmiş, pasif bir haktır.

Ancak, önemli olan şudur ki şüpheliye veya sanığa lehine delileri toplama hakkı da olduğu da mutlaka hatırlatılmalıdır ki, susma hakkından dolayı olası bir zarar görmesin. Söz gelimi, etkin pişmanlık, uzlaşma olanaklarından yoksun kalabilir. Müdafi, susma hakkının kullanılıp kullanılmamasının olumlu, olumsuz tüm yanları ile ilgili, aydınlatıcı bilgi vermek zorunludur. Vatandaşın sağlıklı bir şekilde yargılanması için bu haklarından mahrum bırakılmamalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın