Kolluk, savcıdan emir almadan, yani “kendiliğinden” ifade alabilir mi ?

Bu başlığa geldiyseniz Kolluk Kuvvetleri olarak bizim bilgiye önem veren kullanıcımız size şöyle izah edelim, sizin de merak ettiğiniz bir soru olan Kolluk, savcıdan emir almadan, “kendiliğinden” ifade alabilir mi ? sorusunun cevabı açık ve nettir.

Tabi ki hayır bu mümkün değildir.

Kanunun kabul ettiği sisteme göre, kolluğun yapacağı bütün araştırma ve soruşturma işlemleri için CMK 161/2 maddesi gereği Cumhuriyet Savcısından her bir işlem için tek tek yazılı emir alması gerekmektedir. Bu nedenle, kolluk “kendiliğinden” tanık dinleyemez, şüpheli veya sanık ifadesi alamaz. Aşağıdaki bağlantıdan ifade alma hususundaki detayları öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın