Nezarethane İşlemleri Nelerdir ?

Bu başlığa geldiyseniz Kolluk Kuvvetleri olarak bizim bilgiye önem veren kullanıcımız size şöyle izah edelim, Nezarethane’ye giriş işlemi çokca karşılacağınız bir konu olduğundan yazımızı iyi okumanızı tavsiye ederiz, peki Nezarethane İşlemleri Nelerdir bi bakalım.


İlk işlem Şüpheli hakkında Gözaltına alma kararı ve nezarethaneye kabul işlemidir. Müştekiler Nezarethaneye alınmaz doğal olarak, Yakalanıp Cumhuriyet savcısının kararı ile (CMK 91) gözaltına alınana uygulanacak kayıtlamalar, tutuklularınkine kıyasla, yakalamanın gayesi ile haklı görüleceklerden ibaret olmalıdır. En önemli husus şüpheli nezarethaneye alınmadan önce doktor raporu alınız ve nezarethane çıkışında da doktor raporu alınız.

Nezarethane Defterine Kayıt
İster yakalanmış olsun, ister kendiliğinden gelip de sonradan gözaltına alınan şüpheli veya şüpheliler hakkında, en kısa zamanda Nezaret tutanağı düzenlenir. Yönetmeliğin 12 inci maddesine göre denetime tabi olan bu defterde aşağıdaki hususlar bulunur.

a-Kimlik ve adres bilgileri eksiksiz olarak deftere geçirilir, tabiki POLNET sisteminede giriş işlemi yapılır bu adımlar devam eder.


b-Gözaltına alınmasına esas bilgiler: İsnat edilen suç, gözaltına alınma nedeni, Suç yeri ve tarihi, Kimin emri ile yakalandığı ve nezarete alındığı, Haber verilen Cumhuriyet savcısının adı ve soyadı, Cumhuriyet savcısına haber verildiği tarih ve saat, Bilgi toplama işlem kısmı kaydı,


c-Giriş İşlemleri: Yakalamanın yeri, tarihi ve saati, Giriş tarihi ve saati, Girişte alınan hekim raporunun verildiği makam, tarihi ve özeti, Üst aramasında teslim alınan malzemeler, teslim eden ve teslim alanın imzası, Giriş işlemini yapan görevlinin adı v soyadı, rütbesi ve imzası,


d- Şüpheli ile İlgili İşlemler: Haber verilen yakını veya belirlediği kişi, adresi ve telefon numarası, diplomatik temsilciliğin ad ve telefon numarası (yabancı uyruklu kişi için), haber veren personelin adı, soy adı ve sicil numarası (şayet soruşturma konusu 3713 sayılı Terörle Mücadele Kapsamına giren bir suça ilişkin ise, 3652 sayılı Kanunla değişik 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun değişik mülga TMK 10 da aynı idi, 10 uncu maddesinin 3 üncü Fıkrasının (f) bendi gereği, 05.07.2012 tarihinden itibaren kolluk tarafından düzenlenen tutanakları ilgili görevlilerin açık kimlikleri yerine sicillerini yazılacağını unutmamak gerekir. Güvenlik açısından bu huhus önemlidir.)


e-Çıkış İşlemleri belirtilir. doktor raporu alınır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın