Yakalama işlemi makul şüpheye dayanmakta mıdır ?

Bu başlığa geldiyseniz Kolluk Kuvvetleri olarak bizim bilgiye önem veren kullanıcımız size şöyle izah edelim, bir çok kolluk kuvvetini yaptığı yakalama işleminde bu soru aklına gelir. Öncelikle belirtelim ki Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 5. maddesine göre Makul şüpheye dayanmayan yakalama işlemi bir insan hakkı ihlaldir.!

Dikkat edilmesi gereken husus Soyut ihbar üzerine makul şüpheyi destekleyen somut bulgular araştırılmadan yapılan yakalama işlemi özgürlüğü kısıtlama suçunu oluşturur.


Yani başlangıç aşamasında makul şüphe yokken şahıs yakalanmışsa ve daha sonra suçunu ikrar etmişse yapılan bu ikrar hukuka aykırı olur.

Tartışmaya açık olan hukuk açısından AİHM kararları doğrultusunda hukuka aykırı bir yakalama ve ona dayalı ifade alma gerçekleştirilmiş ise, bu ikisi arasında nedensellik bağı vardır. Haklar bildirilerek ifade alınmış olsa dahi, yakalama işleminde oluşan hukuka aykırılık ifade almaya da sirayet eder. Bu yüzden yakalama işlemini yaparken zaman mekan ve gerçekleşen olay arasındaki bağı düzgün ve mantıklı bir şekilde mukayese etmek gerekir.

Kolluk görevlisinin yakalama yaparken dikkat etmesi gereken hususları bilmesi gerekir, aşağıdaki yazımızdan bu konuyu okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın