Önleme yakalaması ve idari yakalama

Bu başlığa geldiyseniz Kolluk Kuvvetleri olarak bizim bilgiye önem veren kullanıcımız size şöyle izah edelim, Önleme yakalaması Genel sağlığın korunması için gerekli olan hallerde, suç işlenmiş olmasa bile, kolluk kuvvetleri yani jandarma veya polis, “muhafaza altına alma” gibi, kişi özgürlüğünü kısıtlayıcı nitelikte tedbirler alabilir.


Kabahatler Kanunu da sarhoş olan kişileri alkolün etkisi geçene kadar muhafaza altında tutma yetkisi vermiştir.


Polis veya Jandarma görevlileri önleme görevi içinde başvurduğu tedbir olarak muhafaza altına alınan ve bu şekilde özgürlüğü kısıtlanan kişiye, geciktirilmeksizin derhal muhafaza altına alınmasının nedeni açıklanarak bilgilendirme yapılmalıdır.

Yakalama Kavramı, hakim veya mahkeme kararı olmadan suç şüphesi altında bulunan şahısların özgürlüklerinin geçici olarak kısıtlanmasıdır. Uygulamada yakalama kavramı, daha çok şüpheli veya sanığın alıkonulması fiili durumunu tarif etmek üzere kullanılır.

Yakalama, suç işlediği yönünde hakkında kuvvetli iz, eser, emare ve delil bulunan kişinin gözaltına veya muhafaza altına alma işlemlerinden önce özgürlüğünün geçici olarak ve fiilen kısıtlanarak denetim altına alınmasını ifade eder. (Yakalama, İfade Alma ve Gözaltına Alma Yönetmeliği m.4).

Peki Adli yakalama Nedir ?

Meydana gelen bir adli olayda yapılan yakalama işlemi olan Adli Yakalamanın iki ana türü vardır: “Herkes Tarafından Yapılabilen Yakalama” CMK 90/1 de geçer ve “Kolluk Görevlilerince Yapılabilen Yakalama” CMK 90/2 de belirtilmiştir.


Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta şudur: Şikayete tabi suçlarda, şikayet yoksa yakalama yapılamaz. Ancak Çocuklara, Beden veya Akıl Hastalığı, Malüllük veya Güçsüzlükleri nedeniyle kendilerini idareden aciz bulunanlara karşı işlenen suçüstü hallerinde, kişinin yakalanması şikayete bağlı değildir ve derhal yakalama yapıldır.

Kişi özgürlüğünün hakim kararı olmaksızın sınırlandırılması demek olan yakalama, ancak zorunlu hallerde haklı görülebilir. Bunun içindir ki, geçici bir koruma tedbiridir. Yakalanan kimse gecikmeden hakim huzuruna çıkarılır. Tutuklama kararı verilirse yakalama tedbiri sona erecek ve tutuklama tedbiri başlayacaktır. Hakim tutuklama kararı vermezse, yakalanan kimse serbest bırakılır.

Bu işlem yapılırken yakalmanın nasıl yapıldığı çok önemlidir, zor kullanma olup olmadığı konusu, daha detaylı için aşağıdaki yazımızı okuyunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın