Polis veya Jandarma Telefonla ifadeye çağırır mı?

Bu  başlığa geldiyseniz muhtemelen ya siz vatandaşı arayıp davet ediyorsunuz, ya da sizi arayıp ifadeye davet ettiler. Kolluk Kuvvetleri olarak bizim bilgiye önem veren kullanıcımız size şöyle izah edelim, polis veya jandarma, ilgilinin kapısına gelerek çağrı kağıdı ile veya fiilen çağırmak suretiyle ifadeye çağırabileceği gibi kolay bir yöntem olması ve vatadandaşın da yararına olması nedeniyle telefon ile de polis merkezine veya jandarma karakoluna çağırabilirler. Polisin bu yetkisi Polis ve Vazife Selahiyet Kanunu’a, jandarmanın ifadeye çağırma yetkisi ise Jandarma Teşkilatı Görev ve Yetkileri Yönetmeliğine dayanmaktadır, bunu bilip sakin olalım.

Peki Polis veya Jandarma ifade için aradı, ifadeye çağırdı gitmedim , sonuç ne olur?

Polis veya jandarma ifadeye çağırdığında ifade vermeye gitmeme halinde, polisin jandarmanın zorla getirme kararı verme veya yakalama kararı çıkarma yetkisi yoktur. Bu yetkiler Cumhuriyet Savcısına aittir. İfade vermeye gitmemek, şüpheli açısından da bir hak değildir. Bu nedenle polisin ifade alma işlemini gerçekleştirememesi halinde Cumhuriyet savcısı hakkınızda zorla getirme kararı veya yakalama kararı çıkartabilir. Bunu bilerek hukuk kurallarına uyarak polis veya jandarma çağırdığında ifade vermeye gitmekte fayda var.


Polis merkezi veya jandarma karakolunda ifade vermek sicile işler mi?

Bu birimlerde ifade vermek sicilinize işlemez. Adli sicil kaydı, kesinleşmiş mahkeme kararlarının yer aldığı bir sistemdir. Bu birimlerde ifade vermek kesinlikle sicilinize işlemez.

GBT diye tabir edilen Genel Bilgi Tarama ise, polis tarafından tutulan bir istem olup hakkınızda suç şüphesine bağlı yapılmış herhangi bir yakalama işleminde bu durum GBT kayıtlarına işlenecektir. Bu kayıtlar lazım olduğunda kollukca incelenebilecektir.

Peki Şüpheli olarak ifade vermek sicile işler mi?

Doğal olarak Şüpheli olarak sadece ifade vermek sicile işlemez.

1 geri izleme / bildirim

  1. İfade alma için “Çağırı” ve “Zorla Getirme” kavramları – Kolluk Kuvvetleri

Bir yanıt bırakın