Alaeddin Keykubad devrinde Harran, Urfa ve Rakka’nın Fethi

11.01.2021
Alaeddin Keykubad devrinde Harran, Urfa ve Rakka’nın Fethi

Sultan 1. Alâeddin Kayser’de Kemaleddin Kamyar ve adamlarına Melik adil ve Kamil’in ülkelerini almalarını emretti. Kamyar orduyla birlikte harekete geçti. Öce Harran’a geldiler. Mancınıklar, ok atışı ve taş darbeleri ile kaledekileri yıprattılar.

Kale halkı iki ay direndi. Tarsus’tan yardım istemişlerdi ama Tarsus’tan gelen Gürcü ve Frenk askerleri onların mescit ve kutsal yerlerine saygısızlık etmeye başladı onlar da bundan rahatsız olunca aralarında itibarlı birini seçerek Kemaleddin Kamyar’a gönderdiler ve aman dilediler. Kamyar kaleden hiçbir şey çıkarmamalarını şart koşarak onları affetti.

Saltanat sancağı 1235’de Harran Kalesi’ne asıldı. Sultan bunun haberini alarak çok sevindi ve Kamyar’ı geri çağırdı. Kemaleddin Kamyar geri döndükten sonra Melik Kamil Harran’a giderek burayı kuşatıp ele geçirdi. Sultan’ın buradaki naiblerini çuvallara koydurarak Mısır’a gönderdi. Sultan bunun haberini alınca Harran’ı tekrar almanın kolay olduğunu kendisin amacının Amid Kalesi’ni almak olduğunu dile getirmiştir.

Kemalledin Kamyar Amid’in kolay alınabilecek bir kale olmadığını, oranın ancak üç senede alınabileceğini ilk iki sene ekinlerine ve hayvanlarına el konularak şehir halkını yıpratıp üçüncü sene şehri teslim etmeleri için baskı yapmayla alınabileceğini söyledi. Sultan buna razı olsa da Amid’i alma düşüncesinden hiç vazgeçmedi ve dilinden düşürmedi.

Pervane Taceddin, Kemaleddin Kamyar’ın itibarını kırmak için Sultan Alâeddin’e giderek Amid’i Harezmlilerle altı ayda alabileceğini söylemiş, Sultan buna çok sevinerek hemen ordu hazırlatmıştır.

Pervane Taceddin, Amid’i kuşattı ama etkili olmadı, bu arada Kır Han ve Harezm Beyleri, Celaleddin Harezmşah onlara sığındığında saygı göstermeyen Bedreddin Lulu, Melik Nemazi, Melik Mansur’a saldırıp Sincar’a kadar olan bölgeleri yakıp yağmaladılar. Pervane Taceddin Amid’i alamadı ve durumu Sultan’a bildirdi. Kışın gelmesini bahane ederek Amid’i bırakıp geri döndüler.

YAZAN. EDA ÇELİK-ALİMSÖZLÜK

KAYNAK: İBN BÎBÎ’NİN ‘EL EVÂMİRÜ’L-ALÂ’İYYE Fİ’L-UMÛRİ’L-ALÂ’İYYE’ ADLI ESERİNE GÖRE TÜRKİYE SELÇUKLULARI

TARİH SÖZLÜĞÜMÜZE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

https://alimsozluk.com/2021/01/11/alaeddin-keykubad-devrinde-melik-kamilin-rum-ulkelerine-saldiri-plani/
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page