İdare Mahkemesine iptal davası

Kolluk kuvvetleri olarak başvurmak durumunda kalabileceğiniz idare mahkesi ile ilgi süreç şu şekilde işlemektedir.60 gün içinde İdare Mahkemesine iptal davası açılmalıdır, avukat yardımıyla veya bir dilekçe ile en son çalışılan ilde bulunan idare mahkemesine başvurulur. Bu dava olumsuz sonuçlanırsa kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde Bölge İdare Mahkemesine İstinaf başvurusu yapılır. Burdan da olumsuz karar çıkması durumunda kararın tebliğinden itibaren 30 gün için de Danıştay’a başvuru yapılmalımalıdır.

Eğer Danıştay sonucu da olumsuz çıkarsa kararın tebliğinden itibaren 30 gün içinde AYM başvurusu yapılır ve sorunun çözümü buradan aranır. Burada yapılan işlemlerde eğer lehinize bir sonuç çıkmamış ise geçmiş olsun. Probleminiz çözülmesi mümkün olmayan bir hal almıştır.

Öneri : ilk işlemde dilekçeyi yazıp başvuru yapmak kolaydır fakat sonrasındaki süreç biraz meşakkatli olabilir, aylarca süren takip ve diger mahkemelere başvuru ciddi zaman alır. Bu bağlamda bu sürece bir avukat ile başlamak ve avukatla tüm süreçte (olumsuz kararlarda takip edip bir ust makama başvuru yapıp takip edecek) takipte bulunacağı şeklinde anlaşmak gerekir.

1 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. DEVLET MEMURLUĞUNDAN ÇIKARILMAYA KARŞI DAVA AÇMA VE SAVUNMA – Kolluk Kuvvetleri

Bir yanıt bırakın