Çok Eşlilik / Birden Fazla Kadınla Evlilik

31.12.2020
Çok Eşlilik / Birden Fazla Kadınla Evlilik

Kur’an’da, genel olarak, “dört kadınla evlenme cevazı” ve evlenmelerin “dört ile sınırlandırılması” konusunda ayetler yer almaz. Sadece, fevkalâde bir durum için, “birden fazla (kadınla/ş) evlenmeye teşvik” vardır. Bu “fevkalâde durum”, Uhud Savaşı’nda yetmiş dolayında Müslümanın şehit düşmesidir.

Bunlardan geriye kalan dul ve yetimlerin, o günün küçük Müslüman cemaati tarafından himayeye alınması için, birden fazla (kadınla) evlenmeye razı olmaktan başka insanî bir çözüm düşünülemezdi. İşte Kur’an’ın yaptığı da bu olmuştur. Kadınlar ile erkekler arasındaki sayısal dengenin bozulmuş olduğu bir savaş sonrası ortamda, birden fazla (kadınla) evliliğe teşvik etmiş, erkek ile kadın evli çiftlerden fedakârlık istemiş, hemen ardından da, ideal evliliğin “tek eşlilik” olduğunu vurgulamıştır:

  • Eğer yetimlere âdil davranamayacağınızdan endişe ederseniz, size helâl olan kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın. Ama onların arasında adaletsizlik yapmaktan korkarsanız bir tane ile yetinin… Haksızlık etmemeniz için en uygunu budur (Nisâ/3).
    Dikkat edilirse ayette, “yetimlere âdil davranmamak” ve “haksızlık etmemek” endişesi vardır. Bu faktörlerin ve böyle fevkalâde durumların olmadığı ortamlarda, birden fazla (kadınla) evliliğe cevaz aramak mümkün değildir.

(Kur’an ve Sünnet Üzerine Makaleler, Hikmet Zeyveli. Bîrûn Yayıncılık, İstanbul, 2003)

Yazan: Şeref Aziz TAHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page