Evlilik

30.12.2020
Evlilik

Evlilik (3)

b) Nikahla beraber mehir de belirlenmeli ve mutlaka verilmelidir:

 • (Evlendiğiniz) kadınların nehirlerini hiçbir karşılık beklemeden verin. Eğer onlar kendi rızalarıyla onun bir kısmını size bırakırlarsa, içiniz rahat olarak ondan faydalanın (Nisâ/4).
  Bu ayette, mehrin, kadın’ın hakkı olduğu açıkça ifâde edilmiştir. Mehir miktarında aslolan, ekonomik gücün dikkate alınmasıdır.
  c) Evlenmeye elverişli olmalı ve evlenecek imkanı bulunmalıdır.
  Evlenecek olan kimse, aile sorumluluğunun bilincinde ve evlendiği kişinin maddî-manevî ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmalıdır.
  Evlenecek olanlar eş seçiminde de titiz davranmalı, kendi inançlarına ve karakterlerine en uygun kişiyi seçmeye çalışmalıdırlar.
  Sözlülük ve nişanlılık dönemleri, karı-koca adaylarının birbirlerini tanımaları, amaçlarının ne olduğunu açık yüreklilikle konuşmaları için çok iyi bir fırsattır. Adaylar birbirlerine rol yapmamalı, oldukları gibi görünmelidirler. Ortak değer yargıları, ortak hedefleri ve ortak zevkleri ne kadar fazla olursa, evlilikleri de o derece sağlam olacaktır.

Evlilik (4)

Evlilikte fıtratın/yaratılışın kanunu/Allah’ın emri, erkek ile kadın’ın evlenmesi şeklindedir. Lût (a.s.), erkeklerin birbirleriyle cinsel ilişkiye girerek, yaratılış kanununu/Allah’ın emrini çiğnemelerine bütün gücüyle engel olmaya çalışmıştır:

 • Lût’u da (Peygamber olarak) gönderdik. Kavmine dedi ki: “Siz (erkekler), kadınları bırakıp birbirinizle cinsel ilişkiye girerek, yeryüzünde sizden önce kimsenin yapmadığı bir ahlaksızlığı yapıyor ve bu konuda hiçbir sınır tanımıyorsunuz.”
 • Kavmi buna şöyle karşılık verdi: “Bunları yurdunuzdan çıkarın. Çünkü bunlar temiz kalmak istiyorlar (!)” (A’raf/80-82).
  Lût (a.s.), onlara ısrarla, sadece kadınlarla evlenebileceklerini söylemiştir:
 • “Ey kavmim! İşte benim kızlarım/kavmimin kızları! (Onlarla evlenin). Uygun olan sadece budur…” (Hûd/78).
  Fıtrata/ilahî dine/İslam’a açıkça aykırı olan bu fiil, günümüzde de giderek yaygınlaşmakta ve görünür hâle gelmekte; bu işi yapanlar örgütlenmekte ve bütün güçleriyle iffete, iffetli olmak ve iffetli kalmak isteyenlere saldırmaktadırlar.
  Başta Müslümanlar olmak üzere, bu fiilden nefret edenler, bütün güçleriyle bu iğrenç işi ortadan kaldırmaya çalışmalıdırlar.
  (Kur’an’da Aile, Ramazan Varol, Nüve Yayınları, Ankara, 2009)
 • Yazan: Şeref Aziz TAHA
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page