Keymen İlaç Kimin?

28.12.2020
Keymen İlaç Kimin?

Keymen İlaç 1973’te ilaç ham maddeleri ithalatı ve yurt içi ilaç ve ilaç ham maddeleri satışı amacıyla Ankara’da Keymen Ecza Depoculuk ve Ticaret Ltd. Şti. olarak kuruldu.

Kuruluşunu takiben Türkiye’deki pek çok ilaç fabrikasının ilaç ham maddesi ihtiyaçlarını SSCB, Çin Halk Cumhuriyeti, Macaristan ve Yugoslavya’daki kaynaklarından ithal ederek karşılayan şirket, beşeri ecza depoculuğu ile de geniş bir yurt içi dağıtım kanalı oluşturdu.

1985 yılında beşeri ecza depoculuğu faaliyetlerine son veren şirket 1980’lerde beden ısısını ölçen dereceleri ve mikroskopları ilk kez Türkiye’ye getirdi. Türkiye’ye çocuk felci aşısını ilk kez getiren şirket sonraki dönemde difteri, tetanos, boğmaca ve tüberküloz aşılarını da getirmeyi başardı.

2003’te Türkiye’de ilk kez aşı nakil kapları soğuk zincir ünitesini kuran Keymen İlaç, 2004’te ise Hepatit B aşısını getirdi. Şirket 2006’da ORALCON-F çalışmaları için ruhsat alırken 2007’de ise Türkiye’deki ilk hormon ve demir tableti üretim tesisleri için izin aldı. Aşı dışında ilaç üretiminde de çalışmalara başlayan şirket, kısa süre içinde Itraxyl kapsül, Multimix şurup, Para-Cold şurup, Nasovine nazal sprey, Kidyfen pediatrik süspansiyon, Tricold tabletin tescillerini aldı.

2009’da ise Mysonline 250 mg tablet ve dimetikon etken maddeli Nyda pompalı spreyi piyasaya sunuldu. 2013’te Türkiye’nin ilk yerli aşı üretimi için çalışmalara başlayan şirket geçtiğimiz aylarda ise Türkiye’nin ilk aşı laboratuvarını kurdu. Yıllardır aşı sektöründeki tecrübesini yerli Ar-Ge ile birleştirerek Türkiye’nin ilk yerli tetanos ve Hepatit B aşısının üretimine geçen şirket ürettiği aşılar ve panzehirleri kısa sürede yurt dışına da pazarlamayı başardı. 

Keymen İlaç Genel Müdürü Mutlu Topal gelecek hedeflerini ise şu sözlerle anlattı: “Ana iş kolumuz hep aşılar oldu. Bu konuda 40 yıllık bir deneyime sahibiz. Güvenlik alanları yaratmak için cildiye, kadın doğum, pediatri ve aile hekimlerinin yazabildiği bazı ürünlerde de çalışmaya başladık. İhaleyle satılan hastane ilaçları grubunu oluşturduk ve gıda takviyelerine de girdik. Bir de tıbbi cihazlar grubundayız. Aşı konusunda da Türkiye’nin ilk yerli morfini ve yerli insülin konusunda projelerimiz var.  Ülkemizin ilaç üretim tesisine sahip 64 ilaç firmasından birisiyiz.

Fabrikamızda hem kendimiz için ilaç üretiyoruz hem de diğer 4 ilaç firmasına fason üretim hizmeti veriyoruz. İleride dünyanın en önemli ilaç üreticilerinden biri haline gelmek istiyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page