Alaeddin Keykubad devrinde Gürcü Kaleleri’nin Fethi

22.12.2020
Alaeddin Keykubad devrinde Gürcü Kaleleri’nin Fethi

YAZAN: EDA ÇELİK-ALİMSÖZLÜK

1231-32’de Noyan komutasındaki Moğol ordusu Sivas’taki Isfahani Kervansarayı’na kadar saldırıp yağmada bulunmuşlardır.

Emirlerden Kemaleddin Kamyar durumu haber alıp savaşa gidince Moğollar çoktan gitmişti. Kemalledin Kamyar’da Erzurum’a gidip Mübarizeddin Çavlı’ya fikir sordu, o da gittiklerine göre takip etmeye gerek yok diyerek öneride bulundu.

Kamyar bölgelere casuslar gönderdi, casuslardan biri gelerek Moğolların sayısının az olduğunu yağma yaparak Mugan’a gittiklerini söyledi. Başka bir casus da gelerek Moğol saldırısını Ahbaz Melikesi Rosudan’ın tahrik ettirdiğini anlatmıştır. Kamyar bu bilgiler üzerine harekete geçti.

Gürcü bölgesindeki otuz kaleyi aman vermeden kılıç darbeleriyle ele geçirdi. Sonrasında yönünü Hah(Gag) Kalesi’ne çevirdi, dördüncü gün sonunda bu kaleyi de aldı. Oradan Nanah’a gitti, orayı da beş günün sonunda ele geçirdi. Kale rahibinin yalvarmaları karşısında kale halkını bağışladı.

Ahbaz Melikesi, Kemaleddin Kamyar’ın bu faaliyetlerini haber alınca endişeye kapılarak tatlı dil ve dostluk yolunu tutarak Kamyar ile mektuplaşmaya başladı. Moğol ordusu kışkırtması yüzünden özür diledi ayrıca akrabalık bağları ile barışın sağlanmasını teklif etti. Kemaleddin Kamyar kalelerin fethini ve durumu Sultan’a bildirdi. Sultan memnun oldu ve Ahbaz Melikesi Rosudan’ın isteklerini kabul etti.

Kaynak: İbn Bîbî – ‘El Evâmirü’l-Alâ’iyye Fi’l-Umûri’l-Alâ’iyye

YAZAN: EDA ÇELİK-ALİMSÖZLÜK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page