Muhammed Esed (1900-1992) (2)

14.12.2020
Muhammed Esed (1900-1992) (2)

Birgün Berlin metrosunda seyahat ederken, gördüğü yüzlerin hepsinin derin ve gizli bir acıyla kasılmış olduğunu müşahede etti. Bunu, yanında bulunan Elsa’ya açtı. Elsa, “Bir cehennem azabı çekiyorlar sanki. Acaba onlar bunun farkında mı?” diyerek onu tasdik etti. Esed, bu acıları, insanların inancının olmamasına ve aralıksız olarak refah peşinde koşmalarına bağlar.

Eve döndüklerinde, masada açık kalmış Mushaf’ı/Kur’an’ı gördü. Kapatıp kaldırmak için elini uzattığında, gözü Tekâsur sûresine ilişti. Birden, sûrenin, o gün metroda gördüklerinin tam bir yankısı olduğunu hissetti ve aklına şunlar geldi: “İnsanlar, açgözlülüğü bütün çağlarda tanımışlardı; ama açgözlülük, hiçbir çağda, bugün olduğu gibi ciğer sökücü bir hırs halinde kendisini açığa vurmamıştı.

Şeytan, insanların boynuna binmişti, kamçısını tam yüreklerinin başına indiriyor ve onları, uzaklarda alayla göz kırpan yalancı hedeflere doğru dehliyordu. (Yedinci yüzyılda yaşayan/ş) bir insan ne kadar bilge olursa olsun, yirminci yüzyıla özgü bu acılı koşuyu bilemez, böylesine hâkim bir perdeden, böylesine apaçık bir üslûpla dile getiremezdi. Bundan dolayı, Kur’an’da konuşan Muhammed’in (s) kendisi olamazdı. Çünkü bu ses, o’nun sesinden daha yüksek, daha kuvvetli bir sesti ve insanların kulağına bütün çağları aşarak ulaşıyordu.”

Esed, bu olaydan kısa bir süre sonra Elsa ile beraber Müslüman olduğunu açıkladı.

(Kur’an Mesajı, M. Esed, trc. Cahit Koytak, Ahmet Ertürk, İşaret Yayınları, İstanbul, 1996)

Yazan: Şeref Aziz TAHA

https://alimsozluk.com/2020/12/12/muhammed-esed-1900-1992/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page